Profesor Svatopluk Civiš a jeho spolupracovníci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR teď představili novou teorii, která vznik metanu na Marsu spojuje s pouhou fotochemickou reakcí, která přítomnost mikrobů vůbec nevyžaduje. Jejich nejnovější publikace v Nature Astronomy zahrnuje výsledky výzkumu odhalujícího vznik methanu z oxidu uhličitého působením slunečního záření na kyselé minerály.
Mars bez života
Metan na Marsu?
Na Marsu bylo zjištěno na několika místech velké množství metanu, což podle mnoha vědců mohlo znamenat, že tam existuje geologická aktivita nebo probíhají biologické procesy. „Na Zemi živé organismy produkují více než 90 procent metanu přítomného v atmosféře a zbývajících deset procent je geochemického původu. Na Marsu by metan mohl znamenat jednu z těchto aktivit,“ uvádějí autoři studie. Jeho přítomnost by mohla být ukazatelem potenciálního života.
Vědci vždy upozorňovali, že původ metanu na Marsu je záhada. „Věk metanu, který jsme zjistili, nelze určit, mohl se tam objevit hodně dávno, nebo i zcela nedávno,“ uvedli před třemi roky v časopise Science američtí vědci. Metan byl zjištěn v atmosféře Marsu už před 14 lety, později vědci zjistili, že je ho na některých částech planety velké množství. Kvůli tomu se experti doposud domnívali, že by jeho původ měl být biologický.
Češi a Mars
V nedávné době rovněž zopakoval slavný experiment Ureye a Millera a ukázal, že v něm vznikají všechny základní ingredience pro vznik života. Ukazuje se, že podmínky na raných planetách zahrnující rázové vlny z dopadů asteroidů a silné elektrické výboje byly možná vzniku základních biomolekul velmi přátelské.