Do Brazílie se vrátila malárie. Na lidi ji přenáší vřešťani

Vědci konečně pochopili, kdo je zodpovědný za nejnovější případy vzniku malárie v Brazílii – tentokrát to nejsou komáři, ale opice.

V Brazílii si mysleli, že v jižních a jihovýchodních částech země vymýtili malárii už před půlstoletím. Ale od roku 2006 bylo hlášeno přes 1000 nových případů. Většina z nich se objevila v letech 2015 a 2016.

Lékaři se zpočátku domnívali, že nové případy byly způsobeny parazitem Plasmodium vivat, který je přenášený lidmi – velké množství nově nakažených lidí totiž byli cizinci, kteří se mohli nakazit mimo zemi.

Jenže analýza DNA ze vzorků choroby ukázala, že všechno je jinak – alespoň některé případy totiž pocházely od úplně jiného parazita; od Plasmodium simium, který se normálně vyskytuje jen u opic. Jde tedy o parazita, který na člověka přenáší nemoc od zvířat.
Odborně se tomuto druhu přenosu ze zvířete na člověka říká zoonóza. Vědci objev zoonotického parazita popsali v odborném časopise Lancet Global Healt. O tomto druhu přenosu malárie se dodnes nic nevědělo, může však mít značné důsledky. Ani nyní ještě není úplně známo, jak funguje mechanismus přenosu, vědci se ale domnívají, že se nepřenáší ze člověka na člověka kousnutím komárem.

„Nemáme zatím žádné důkazy, že by se zoonotická malárie přenášela mezi lidmi přes komáry,“ uvedla Dr. Patrícia Brasilová z Instituto Nacional de Infectologia Evandro Chagas v Riu. „Navíc v současnosti nic nehrozí lidem v Riu ani v jiných nezalesněných oblastech, kde se tato choroba nemá jak přenášet,“ dodala vědkyně, která stojí za objevem.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Odborníci otestovali novou vakcínu proti malárii

Současně ale zdůraznila, že tento jedinečný způsob přenosu představuje velký problém v zalesněných oblastech. Je velmi složité sledovat, jak se tam šíří, a možná se stane jednou z hlavních příčin toho, proč se nepodaří malárii ještě hodně dlouho vytlačit z Brazílie.

Smrtící problém

Vědci studovali tento fenomén na 49 mužích ve středním věku, všichni pocházeli ze státu Rio de Janeiro. Spojovalo je to, že se všichni vydali v nedávné době do pralesa v souvislosti se svým zaměstnáním. Ve 33 případech u nich byl nalezen opičí parazit. Lékaři se současně domnívají, že také u řady starších případů mohl právě on být příčinou onemocnění, které bylo špatně diagnostikováno.

Malárie je stále jedním z největších zdravotních problémů na světě, každý rok se touto nemocí nakazí 200 milionů osob. Asi 500 000 lidí, většinou dětí z Afriky, následkem choroby každoročně umírá. Hlavní formou ochrany jsou zatím velmi primitivní prostředky jako sítě proti komárům a repelenty.

Jak se přenáší malárie

Malárii přenášejí samičky komára rodu anofeles. K příznakům patří horečka, zimnice, pocení, bolesti kloubů a hlavy, zvracení a křeče. Až 90 procent světových případů nákazy malárií bylo v roce 2015 zaznamenáno v subsaharské Africe.

Mezi lety 2000 a 2015 se díky celosvětovému úsilí podle WHO podařilo snížit četnost nákazy malárií o 62 procent. Podle OSN jsou však tyto údaje, vzhledem k nedostatku dat z 31 afrických zemí, tak nepřesné, že ve skutečnosti není jasné, zda se výskyt malárie v posledních 15 letech zvýšil, či snížil.

Světová zdravotnická organizace doufá, že malárie bude do roku 2040 zcela vymýcena. Rezistence vůči lékům proti malárii a přípravkům k hubení komárů se přitom zvyšuje.