„Florence je největší planetka, které Zemi mine takhle blízko od té doby, co jsme v NASA začali asteroidy sledovat,“ dodává vědec. Vzdálenost však bude dostatečná k tomu, aby bylo jisté, že Zemi nezasáhne: proletí kolem ní ve vzdálenosti asi 7 milionů kilometrů, což je osmnáctinásobek vzdálenosti Země od Měsíce.

Planetka Florence
„Jedná se o planetku, kterou lze spatřit jen výjimečně. Astronomové amatéři mají většinou možnost podívat se na vlastní oči jen na větší objekty pohybující se na drahách někde mezi Marsem a Jupiterem. Toto je jiný případ. Planetka (3122) Florence je malým objektem v řádu jednotek kilometrů. V různých zdrojích se hodnoty pohybují od průměru 2,5 do 4,9 km. Jedná se o kamenný asteroid ze skupiny Amor neboli blízkozemní planetku, která současně figuruje i na seznamu potenciálně nebezpečných objektů. A právě to nám dá možnost ji zahlédnout při jejím letošním průchodu opozicí,“ uvádí Hvězdárna Rokycany.
Kdo ji viděl první a jak ji uvidí Češi?
Planetku Florence objevil 2. března 1981 americký astronom Schelte Bus na Siding Spring Observatory. Předběžně byla označena jako 1981 ET3. „Dnes již víme, že planetka oběhne Slunce jednou za 859 dnů, excentricita její dráhy je 0,42 a sklon vůči ekliptice 22°.
Na přelomu srpna a září se dostane na své dráze do relativní blízkosti Země až na vzdálenost 7,066 milionu kilometrů, čímž se krátkodobě zvýší její jasnost k 8,6 magnitudy.“ To znamená, že bude pozorovatelná i středně silnými dalekohledy.
Pro vědce jde o mimořádnou příležitost sledovat tento objekt, který možná doprovázejí i další menší satelity. Budou na ně namířeny nejen optické dalekohledy, ale také radary – díky tomu získají vědci i detailní informace o povrchu tohoto asteroidu s přesností na 10 metrů.