Česká republika začne ve výzkumu a inovacích spolupracovat s kanadským Silicon Valley

Spolupráce s Kanadou ve výzkumu a inovacích dostane konkrétní ráz, věří místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Uvedl to dnes po jednání s ministrem pro výzkum a inovace z kanadské provincie Ontario Rezou Moridim. Mezi společná témata patří podle Bělobrádka také propojení průmyslového sektoru a vědeckých kapacit.

Toronto, hlavní město provincie Ontario
Zdroj: Pixabay

Bělobrádek očekává, že v pátek Moridi podepíše memorandum o spolupráci s českou Technologickou agenturou (TA ČR), což je jedna z institucí, přes které se rozdělují peníze na výzkum.

„Jsem přesvědčen, že témat najdeme celou řadu. Komercionalizace, internacionalizace, spolupráce s průmyslem anebo i nové výzvy technologií,“ řekl Bělobrádek po schůzce. Česko podle něj může nabídnout výzkumné kapacity a také program Inter-Excellence, který je zaměřen na zahraniční spolupráci mimo rámec EU.

Ontario je po Silicon Valley v Kalifornii nejvýznamnější oblastí pro výzkum v Severní Americe. Na výzkum jde 14 miliard dolarů, z převážné části z privátního sektoru, řekl ČTK Moridi. Vláda podle něj firmy k investicím do vývoje motivuje dvěma způsoby. Jedním z nich je to, že podstatnou část peněz investovaných do výzkumu stát firmě vrátí, konkrétně 20 až 60 procent. „Pokud tedy do výzkumu a inovací investují 1000 dolarů, jejich skutečné náklady budou nakonec jen 500 dolarů,“ vysvětlil. Za druhé je to kombinace příznivého nastavení daňového systému, který do Ontaria láká firmy, a podpory univerzit, díky níž tam firmy najdou talentované pracovníky.

V Česku je podíl soukromého sektoru na financování vědy a výzkumu nižší. V roce 2015 šlo na vědu zhruba 82 miliard korun, z toho 55 miliard z podnikové sféry. Na propojování podniků a výzkumných institucí při financování výzkumu je zaměřen program Delta TA ČR.