První slovenská družice má problémy. Neposílá domů signál

Tým, který stojí za slovenskou družicí skCUBE, stojí před náročným problémem: analyzovat a opravit technické problémy, jež jejich dílo postihly.

První slovenská družice se zhruba dva týdny od vynesení na oběžnou dráhu kolem Země začala potýkat s technickými problémy. Zařízení odeslalo pouze údaje z komunikačního systému a chyběla data z dalších senzorů. Informovala o tom dnes Slovenská organizace pro vesmírné aktivity, která stojí za misí malé slovenské družice skCUBE. Tým techniků se pokusí odstranit potíže, k nimž došlo o uplynulém víkendu.

„Momentálně se nám jako nejpravděpodobnější příčina problému jeví poškození palubního počítače radiací. Podle našich výpočtů se družice v čase výskytu problému nacházela v oblasti s výrazně zvýšeným počtem nebezpečných nabitých částic,“ uvedla šéfka organizace Michaela Musilová.

Řešení problémů

Technický tým se již o víkendu neúspěšně snažil vyslat povely, kterými by obnovil všechny funkce satelitu. „V naší laboratoři spustíme vývojový prototyp družice a budeme se snažit nasimulovat podmínky a vyvolat stejný problém, jaký postihl její dvojče ve vesmíru. Neumíme v této chvíli odhadnout, jak dlouho to bude trvat,“ doplnil podle tiskové zprávy vedoucí softwarového vývoje skCUBE Slavomír Petrík.

Organizátoři mise chtěli s pomocí družice provést několik experimentů, jako například využití kamery k pořízení fotografií Země, dále testování vysokorychlostního rádiového přenosu a nasazení nízkofrekvenčního přijímače ke zkoumaní různých jevů ve vysokých vrstvách atmosféry.