Čína začala zkoumat černé díry. Do vesmíru vypustila svůj první rentgenový teleskop

Čína plní slib věnovat více pozornosti hlubokému vesmíru. Poslala dnes na oběžnou dráhu družici, která nese rentgenový teleskop.

Čína do vesmíru vypustila svůj první rentgenový teleskop určený k výzkumu černých děr a pulsarů. Přístroj o hmotnosti 2,5 tuny do vesmíru vynesla raketa s názvem Dlouhý pochod 4B (Čchang-čeng-4B), která odstartovala z kosmodromu v poušti Gobi na severu Číny dnes v 11:00. 

Čínští vědci chtějí pomocí teleskopu pozorovat magnetická pole pulsarů, tedy rotujících neutronových hvězd, a také černé díry. Chtějí lépe porozumět tomu, jak se tyto natolik hmotné objekty, že z jejich gravitace neunikne ani světlo, utvářejí a vyvíjejí.

Výzkumníci se chtějí zabývat i tím, jak by se pulsary - které vysílají intenzivní elektromagnetické pole vždy určitým směrem jako majáky - daly využít při kosmických letech.

Čína do svého kosmického programu investuje značné sumy peněz a snaží se v této oblasti dostihnout Evropu a Spojené státy. Například v dubnu se čínská zásobovací loď Tchien-čou 1 (Nebeské plavidlo) úspěšně spojila s experimentální vesmírnou laboratoří Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2). Do roku 2022 plánuje Čína zprovoznit vesmírnou stanici s lidskou posádkou.