Centrum BIOCEV funguje rok. Za tu dobu už přišlo se dvěma zásadními výzkumy

Přesně před rokem bylo ve Vestci otevřeno vědecké centrum BIOCEV – jedna z vlajkových lodí českého výzkumu. Za tu dobu zde byla provedena řada významných výzkumů a objevů včetně léku na jeden z nejagresivnějších typů rakoviny.

Vizualizace BIOCEV
Zdroj: www.biocev.eu Autor: ČT24

Mezi jeho nejvýznamnější výstupy za první rok existence patří například vývoj látky, která dokázala zneškodnit nádorové buňky u jedné z nejagresivnějších forem rakoviny prsu, nebo nová skupina antibiotik, použitelných proti malárii, streptokokovým či stafylokokovým infekcím. Oba výzkumy jsme představili podrobně zde:

 

Biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV, které stálo 2,3 miliardy Kč a bylo financováno převážně z peněz Evropské unie, bylo otevřeno přesně před rokem - 16. června ve Vestci u Prahy. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) tehdy uvedl, že jde o důležitou a unikátní infrastrukturu, která je vlajkovou lodí. „Bylo do ní investováno mnoho peněz, a proto také naše očekávání jsou velmi velká,“ uvedl místopředseda vlády.

Video Studio 6
video

Studio 6: Česko má vědecké centrum světové úrovně

V centru funguje pět vědeckých programů. „Přidaná hodnota BIOCEVu je v tom, že ty programy spolu nesmírně úzce kooperují, jsou provázané,“ řekl  ředitel centra Pavel Martásek. Vědci se zabývají například vývojem nových léčiv, zlepšením diagnostiky chorob, programy se zaměřují i na strukturální biologii, biochemii parazitů, virologii a podobně.

V současné době působí v centru BIOCEV přes 400 vědců a studentů, do roku 2020 by měl jejich počet stoupnout na 600. Výzkumné týmy publikují ročně kolem 200 odborných článků, včetně publikací v prestižních zahraničních časopisech. 

BIOCEV je jedním z velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence. Patří mezi ně například i nedaleký superlaser ELI v Dolních Břežanech. Původně se v případě BIOCEVu počítalo s rozpočtem zhruba o miliardu vyšším, musel být ale zredukován. Nepostavilo se proto jedno křídlo budovy. Pokud by se peníze v budoucnu našly, je možné centrum podle Martáska ještě o tuto budovu rozšířit.