Lék proti rakovině hledají v Brně. Přípravek zabrání nemoci opravovat se

Vědci z Masarykovy univerzity budou spolupracovat s firmou Artios na vývoji nových léků na rakovinu. Hledají sloučeniny, které zabrání rakovinným buňkám, aby se samy opravovaly.

Masarykova univerzita (MU) a britská společnost Artios Pharma Ltd., která se zabývá vývojem nových způsobů léčby rakoviny, podepsaly smlouvu o výzkumné spolupráci související s vývojem nových léků na nádorová onemocnění.

Spolupráce v případě úspěchu povede k udělení licence k patentu na chemické sloučeniny, které působí na DNA nukleázy, což jsou enzymy, které se podílejí na opravě poškozené DNA. Zablokování tohoto procesu v rakovinných buňkách vede k jejich zničení.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Mrkev jako nový lék proti rakovině?

Nukleázy, které hrají zásadní roli při opravě poškozených řetězců DNA, existují ve všech typech buněk. Spolupráce vědců z MU se společností Artios se zaměřuje na zablokování těchto nukleáz, které se nacházejí v místě poškozené buněčné DNA a v procesu její opravy jsou klíčové. Odborníci se domnívají, že látky omezující činnost nukleáz mohou mít široký potenciál při léčbě celé řady nádorů.

Účinek by mohl být slibný zejména u nádorů, které obsahují genetické vady v procesech opravy DNA a jsou závislé na aktivitách těchto nukleáz. Zajímavé může být i použití inhibitorů nukleáz v kombinaci s dalšími typy protinádorové léčby od standardního ozařování až po imunoterapii.

Výzkumný program na MU vedou Lumír Krejčí a Kamil Paruch. Oba mají značné zkušenosti s výzkumem mechanismů opravy DNA, zvláště roli nukleáz při opravě dvouvláknových zlomů DNA, praktickou zkušenost v medicinální chemii a vývoji inhibitorů nukleáz jako terapeutických cílů.

Světová i brněnská špička dohromady

„Jsme nadšeni, že můžeme oznámit tuto strategickou výzkumnou spolupráci s Masarykovou univerzitou a že tak můžeme výzkum docentů Lumíra Krejčího a Kamila Parucha v oblasti nukleáz posunout k možnému vývoji nové léčby rakoviny. Společnosti Artios se daří budovat velké portfolio vysoce inovativních programů DDR a tato spolupráce nám pomůže nadále se držet na špičce v oboru,“ věří generální ředitel společnosti Artios Pharma Dr. Niall Martin.

Dojednávání podmínek spolupráce a budoucí licence probíhalo ve spolupráci s Centrem pro transfer technologií MU, které má za cíl propojovat univerzitu s aplikačními partnery.

Společnost Artios bude financovat výzkumnou skupinu z Masarykovy univerzity a spolupracovat s ní tak, aby společně dovedli výzkumný program nukleáz co nejdál, do fází klinického testování. Smlouva, podepsaná aktuálně na dva roky s možností prodloužení o další dva, umožňuje společnosti Artios získat licenci na jednu nebo více skupin látek, které blokují činnost nukleáz.

„Jsme potěšeni, že si Artios vybral náš program výzkumu nukleáz jako jednu z oblastí svého zájmu. Artios má velmi zkušený tým, kterému se daří posouvat výzkum DDR léčiv až do klinické fáze. Jejich odbornost a zaměření při vývoji nových inhibitorů nukleáz budou neocenitelné. Věříme, že nukleázy mají potenciál poskytnout novou vlnu inovativních způsobů léčby rakoviny založených na DDR,“ uvedl Lumír Krejčí.