Z Bajkonuru úspěšně odstartovala nosná raketa Proton-M

Po dlouhém odkládání konečně odstartovala do vesmíru nosná raketa Proton-M. Do kosmu vynesla americkou družici. 

Z kazašského kosmodromu Bajkonur poprvé od odhalení závad úspěšně odstartovala ruská nosná raketa Proton-M. Do vesmíru vynese americkou telekomunikační družici EchoStar1. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na ruskou vesmírnou agenturu Roskosmos.

/*json*/{"map":{"lat":45.62366503772785,"lng":63.307696650000025,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Vypuštění rakety se původně plánovalo na prosinec loňského roku. Kvůli závadám na motoru, které byly odhaleny během červnových kontrol, se start rakety několikrát odložil na únor, březen a následně červen letošního roku.

Odklady vypuštění rakety ovlivnila také prosincová havárie nákladní lodě Progress MS-04, jejíž příčinou bylo selhání motoru nosné rakety Sojuz-U. Motory pro obě rakety vyrobila továrna ve Voroněži.

Americká telekomunikační družice EchoStar 21, která by se na oběžnou dráhu měla dostat hodinu po půlnoci, bude pokrývat telekomunikační služby v Evropě.