Indie poslala do vesmíru raketu s velkým satelitem

Indie za pomoci své nejmohutnější, šestisettunové nosné rakety vypustila na oběžnou dráhu třítunový komunikační satelit.

Raketa vzlétla ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu. V budoucnu by měla snížit závislost Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) na evropských nosných raketách. Indie plánuje, že do vesmíru vynese i loď s lidskou posádkou.

 

/*json*/{"map":{"lat":13.68318383040067,"lng":80.2296353014649,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Indická média událost euforicky líčila jako „velký den pro Indii“ a hmotnost rakety GSLV Mk 3 (LVM-3) přirovnávala k váze 200 dospělých slonů či pěti letadel Jumbo Jet. Vedle plánu na misi s lidskou posádkou ISRO připomněla, že by se tímto činem Indie postavila po bok Ruska, Spojených států a Číny. Podle agentury Reuters se zvyšují šance Indů podílet se větší měrou na globálním vesmírném průmyslu. V minulosti Indie využívala k vypouštění těžších satelitů francouzské rakety.

Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí. Start rakety GSLV Mk 3 je posledním v řadě nedávných úspěchů indického kosmického programu. V únoru vynesla indická rakety na oběžnou dráhu naráz 104 satelitů. V listopadu 2013 vypustila Indie družici Mangalján, jež od září 2014 obíhá okolo Marsu.