V jedné raketě poletí do vesmíru česká a slovenská družice současně. Už v červnu

Do vesmíru by letos na začátku června měla letět první slovenská družice. Oznámil to místopředseda Slovenské organizace pro vesmírné aktivity (SOSA) Jakub Kapuš. Na oběžnou dráhu satelit dopraví Indie, původně tak ale měla učinit americká firma loni v květnu. Ve stejné raketě poletí současně i česká družice.

Slovenská družice skCUBE je plodem více než čtyřleté spolupráce SOSA se slovenskými univerzitami a firmami, řekl Kapuš, který je vedoucím projektu skCUBE. Satelit byl celý vyvinut i vyroben na Slovensku a pouze ze slovenských zdrojů, napsal server listu Sme.

Ve vesmíru má družice zaznamenávat magnetické vlny, provádět měření a pořizovat fotografie. Satelit je proto vybaven počítačem, kamerou, senzory a komunikačním systémem. V kosmu vydrží dva až čtyři roky a poté shoří v atmosféře.

Družici obíhající ve výšce kolem 500 kilometrů nad zemským povrchem hodlají vědci nepřetržitě sledovat. SOSA již s podporou ministerstva školství vytvořila síť pozemních radiostanic, které budou signály skCUBE přijímat. Družice byla na začátku jen studentským projektem nadšenců a dobrovolníků, připomněla předsedkyně SOSA Michaela Musilová. Nyní již hotový satelit má tvar krychle o rozměrech 10x10x10 centimetrů a váží jeden kilogram.

Původně měla družici na oběžnou dráhu loni v květnu vynést z letecké základny v Kalifornii soukromá americká společnost SpaceX. Kvůli problémům s její raketou Falcon 9 se ale start několikrát odložil. SOSA se proto nakonec rozhodla využít nabídky indické vesmírné agentury ISRO.

Česká družice ponese rentgenový dalekohled

Český VZLUSAT-1 je nanosatelit typu CubeSat o velikosti 20x10 centimetrů s výklopnými panely.  Vyvíjí ho Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ). Primárním cílem projektu je vývoj, výroba, kvalifikace a experimentální ověření výrobků a technologií na oběžné dráze Země. Červnový start potvrdil generální ředitel této instituce Josef Kašpar. 

Tento malý testovací nanosatelit bude vypuštěn na oběžnou dráhu Země a následně zpracuje telemetrické informace a data naměřená ve vesmíru. Na realizaci tohoto projektu se podílí kromě VZLÚ i další české letecké firmy: 5M, Innovative Sensor Technology a TTS. 

Projekt byl rozšířen o X-ray teleskop neboli rentgenový dalekohled. V případě úspěšné realizace bude na oběžnou dráhu kolem Země vynesen rentgenový dalekohled pro sledování Slunce ve středně tvrdé rentgenové oblasti, čímž se Česká republika zařadí mezi právoplatné účastníky mise QB50, během které bude vyneseno 50 nanosatelitů z celého světa. Jedná se o unikátní rentgenový monitorovací systém, který by mohl být v budoucnu použit na širokoúhlé rtg monitorování Slunce v reálném čase. Vývoj těchto unikátních optických a detekčních rentgenových technologií umožňuje nepřímo rozvoj nanotechnologií.