V dokladech byly chyby. Australští celníci zničili unikátní vzorky rostlin

V dokladech o vzorcích jedinečných lišejníků byly chyby. A tak australští úředníci nechali nenahraditelné vědecké poklady zničit.

Australští celníci zničili dva nenahraditelné rostlinné druhy, které místním vědcům zapůjčily mezinárodní instituce. Francouzské Národní přírodovědné muzeum a novozélandské Landcare Research Allan Herbarium poslaly do Austrálie dva vzorky lišejníků pocházející z 19. století. Ty ale zadrželi celníci, kteří je údajně kvůli nedostatkům v dokumentaci vyhodnotili jako potenciální biologickou hrozbu a spálili je.

Mluvčí australského ministerstva zemědělství uvedl, že na balíčcích nebylo žádné označení toho, jak vzácný je jejich obsah. „Ministerstvo došlo k závěru, že pokračování v celní proceduře vedoucí ke zničení druhů bylo předčasné,“ sdělil mluvčí ve vyjádření zaslaném e-mailem.

Ani francouzská, ani novozélandská instituce nebyly předem informovány o chystaném zničení vzorků, a vyrozuměni nebyli ani australští vědci, kteří měli lišejníky obdržet. Za běžných okolností má být odesilatel i adresát varován, že dováženým předmětům hrozí zničení.

Selhání poškozují vědu

Takový problém není ve vědě zdaleka ojedinělý. Také věda je poškozována chybami úředníků i techniků. Letos v dubnu zavinili obrovskou vědeckou katastrofu technici na University of Alberta. Tamní laboratoř shromažďuje vzorky pravěkého ledu, který v sobě obsahuje informace o vlastnostech světa před miliony let. V ledu uvězněné bublinky vzduchu jsou jedním z nejlepších svědectví o změnách klimatu v minulosti planety.

Druhého dubna ale došlo k poškození klimatizace v Canadian Ice Core Archive – a vzduch se ohřál až na sto stupňů Celsia. Téměř všechny vzorky ledu v této oblasti laboratoře byly zcela zničeny, celkem šlo o 12 procent všech vzorků v laboratoři.