Soukromá společnost SpaceX vynesla do kosmu satelit pro tajnou službu

Americké tajné služby začaly využívat pro dopravu špionážních satelitů soukromou společnost SpaceX.

Americká soukromá vesmírná společnost SpaceX vynesla na oběžnou dráhu kolem Země satelit pro Národní úřad pro průzkum (NRO), který je jednou z tajných služeb Spojených států. Informovala o tom agentura AP.

Satelit do kosmu vynesla raketa Falcon 9, která odstartovala z floridského Mysu Canaveral. První stupeň rakety se po vyhoření paliva odpojil a následně řízeně přistál. SpaceX využívá použité první raketové stupně k opakovaným startům.

Mise pro NRO byla vedena jako tajná, neznámá je i funkce družice. NRO nicméně od roku 1996 veřejně přiznává starty, které si v utajeném režimu objednává. Tato agentura není příliš známá, ale patří do pětice nejdůležitějších amerických tajných služeb. Jejím hlavním účelem je zajišťovat satelitní sledování Země pro ostatní agentury. 

Největší úspěch SpaceX

Americká soukromá společnost SpaceX na konci března jako první na světě opakovaně použila první stupeň nosné rakety k vynesení družice na oběžnou dráhu. Tento krok má v budoucnosti zlevnit a zrychlit vesmírné lety. První stupeň rakety, který se poprvé vydal do vesmíru téměř před rokem, po své druhé misi znovu úspěšně přistál na Zemi. Šéf firmy Elon Musk označil počin za revoluční a stanovil další cíl: uskutečnit dva lety se stejnou částí rakety během 24 hodin.

Muskově společnosti se opakovaně podařilo po startu a vynesení nákladu do vesmíru znovu přistát s prvním stupněm Falconu 9, který podle miliardáře představuje nejdražší část rakety. Vícenásobná využitelnost raket by zlevnila lety do vesmíru a rovněž zrychlila jejich přípravu. Nynější let označil Musk za „historický milník“ a „velkou revoluci ve vesmírných letech“.

Firma podle agentury Reuters až dosud uváděla sumu 62 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun) jako náklady na jeden let nosné rakety. Od opětovného použití prvého stupně si slibuje snížení nákladů o 30 procent. Dosud však neupřesnila cenu letu s opětovně použitou raketou.

Kromě finanční úspory je podle SpaceX další výhodou úspora časová, neboť doba potřebná pro výrobu nových dílů brání společnosti provést více letů v kratším čase a uspokojit tak více klientů. K těm vedle soukromých firem patří i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). „Dalším cílem je opětovný let do 24 hodin,“ řekl Musk novinářům. SpaceX se o to podle něj může reálně pokusit ještě letos.

15 let plánování a testů

Kalifornské společnosti SpaceX, jejíž celý název je Space Exploration Technologies Corp, trvalo 15 let vývoje, než přesvědčila svět, že nosné rakety končící obvykle na mořském dně je možné zachytit na plovoucí plošině a opět použít. Náklady na tento projekt se odhadují přinejmenším na miliardu dolarů (25 miliard korun) a firma by podle Muska chtěla dosáhnout návratu investice možná již v příštím roce.

Návratový manévr se poprvé uskutečnil v prosinci 2015 a od té doby se včetně aktuálního letu zopakoval osmkrát.