Tým ruských kosmonautů rozvracejí spory. Kosmonauti kritizují šéfa Lončakova

V otevřenou roztržku a veřejnou polemiku v médiích vyústil spor v týmu ruských kosmonautů, z nichž část se ocitla mimo službu údajně vinou šéfa Střediska pro výcvik kosmonautů Jurije Lončakova.

Veterán ruské kosmonautiky a světový rekordman v době pobytu ve vesmíru Gennadij Padalka v otevřeném dopisu popsal „personální katastrofu“ ve vesmírném oddílu a varoval, že skandál může výcvikové středisko „definitivně pohřbít“.

Kosmický tým v minulých dnech opustilo několik slavných členů, kromě Padalky například Jurij Malenčenko s šesti kosmickými starty nebo Michail Ťurin a Oleg Kotov. Šéf týmu Lončakov v reakci na výtky na webových stránkách výcvikového střediska napsal, že odchody vyvolal většinou neuspokojivý zdravotní stav. „Přišel čas, kdy je nutné uvolnit cestu mladému pokolení kosmonautů. Vedení agentury Roskosmos nás v tom plně podporuje,“ napsal Lončakov.

Jurij Lončakov (vpravo) a Chris Hadfield (vlevo)
Zdroj: NASA

Padalka reagoval otevřeným dopisem, v němž Lončakova obvinil z „cynismu a ztráty jakéhokoli svědomí“. Šéf oddílu kosmonautů prý některé členy týmu svévolně vyhodil, jiným bránil ve služebním postupu. Organizoval štvanice proti některým kosmonautům a obviňoval je neoprávněně z padělání dokumentů. Diskreditoval prý například i prvního šéfa výcvikového střediska, slavného ruského kosmonauta Sergeje Krikaljova.

Podle Padalky je třeba Lončakova z funkce šéfa výcvikového střediska „odklidit“. V opačném případě prý on a jeho lidé středisko „definitivně pohřbí“.

Pro ruský vesmírný program, pronásledovaný v posledních letech haváriemi a technickými, výrobními a organizačními problémy, je roztržka v elitním týmu kosmonautů další špatnou zprávou. Ruská kosmonautika se přitom netají smělými plány do budoucna včetně budování nové orbitální stanice a kosmických misí na Měsíc a Mars.