Překonala i muže: Astronautka Peggy Whitsonová přepsala rekord v délce pobytu ve vesmíru

24. dubna bude astronautka ve vesmíru 534. den – překonala tím všechny americké rekordy, je tedy v kosmu déle než všichni muži i ženy z USA před ní.

Na začátku dubna se rozhodlo, že nejstarší a nejzkušenější astronautka světa Peggy Whitsonová si prodlouží o tři měsíce pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oznámil to ve středu 5. dubna americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Už tehdy bylo jasné, že se tím změní rekord. Dojde k tomu dnes:

 

Video Peggy Whitsonová
video

Peggy Whitsonová

Američanka přicestovala na stanici loni v listopadu s Francouzem Thomasem Pesquetem a Rusem Olegem Novickým, kteří se bez ní vrátí na Zemi v červnu. Whitsonová opustí ISS až v září. Astronautka využívá prázdného místa v návratovém modulu Sojuz, protože tento měsíc v třímístné kosmické lodi přiletěla k ISS jen dvojice kosmonautů z USA a Ruska. Ruská kosmická agentura se nedávno rozhodla, že na ISS bude místo dosavadní tříčlenné udržovat jen dvoučlennou posádku. Na ISS pracuje šest kosmonautů.

Počet osob vyslaných do vesmíru
Zdroj: Spacefacts

Sedmapadesátiletá Whitsonová je ve vesmíru potřetí, její nynější mise potrvá téměř deset měsíců. Je nejen nejdéle ve vesmíru pobývající ženou, ale právě dnes, 24. dubna 2017, se stala rekordmankou mezi všemi americkými astronauty, když dovršila hranici 534 dnů v kosmu. Na konci dubna navíc vytvořila další rekord mezi ženami, když se na procházku do otevřeného kosmu vydala už poosmé. Další ji čeká už 12. května. Než se na podzim vrátí na Zemi, stráví ve vesmíru 650 dní.

K jejímu úspěchu jí dnes pogratuloval v přímém přenosu americký prezident Donald Trump, jeho dcera Ivanka a astronautka Kate Rubinsová. Přímý přenos začal v 16:00 našeho času a trval asi 20 minut:

 

Prezident jí pogratuloval k rekordu a také se zeptal, jestli se chce podívat na Mars - současně slíbil, že americké mise k Marsu se blíží mnohem rychleji, než si kdokoliv myslí.

Peggy Whitsonová se narodila 9. února 1960 v Iowě. Má doktorát z biochemie, ale většinu života se věnovala zkoumání vesmíru. V květnu 1996 byla v 16. náboru NASA vybrána mezi astronauty. Po dvouletém kurzu všeobecné kosmické přípravy získala kvalifikaci letový specialista.

Kdo strávil ve vesmíru více času?
Zdroj: Spacefacts

Na ISS se vypravila poprvé roku 2002 ještě na palubě raketoplánu Endeavour. V rámci své první mise se stala prvním vědeckým důstojníkem NASA na ISS. Roku 2009 se během další mise stala první ženou, která kdy velela Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Sedmapadesátiletá astronautka drží také rekord v délce pobytu ve volném vesmíru – 53 hodin.