Téměř půl milionu za dva měsíce ležení v posteli. Francouzští vědci nabízí práci snů

Hledají se mladí zdraví muži, kteří jsou ochotní ležet dva měsíce v posteli a nic přitom nedělat. Za tuto práci dostanou v přepočtu 433 tisíc korun. Výzkum francouzských vědců poslouží například pro přípravu cesty k Marsu.

Americký experiment s ležením v posteli
Zdroj: NASA

Dobrovolníci, které hledá francouzský institut Medes (Institut de Médecine
et de Physiologie Spatiales) budou muset strávit v postelích 60 dní, dalších 28 dní je mají zkoumat vědci.

Video Dva měsíce v posteli - pro vědu
video

Dva měsíce v posteli - pro vědu

Tento výzkum má pomoci poznat vliv mikrogravitace na lidský organismus.

Vědci již mají řadu zájemců; 24 úspěšných kandidátů bude muset projít řadou testů a lékařských vyšetření. Aby vůbec mohli o místo v této praktické studii usilovat, musí splňovat několik podmínek:

  • Věk mezi 20–45 lety;
  • Nekuřáci;
  • Nesmí mít žádné alergie;
  • Musí mít body mass index (index tělesné hmotnosti) mezi 22–27.

Tento výzkum není zdaleka tak příjemný, jak by se mohlo zdát. Jeho účastníci se totiž ze speciální postele nesmí za celou dobu experimentu vůbec pohnout – tam musí probíhat vše, co dělají. Od hygieny, přes vyměšování až po vše ostatní, co vás napadne. Vždy přitom budou muset mít alespoň jedno rameno v přímém kontaktu s lůžkem.

FOTOGRAFIE Z EXPERIMENTU NAJDETE ZDE

Experiment koordinuje lékař Dr. Arnaud Beck: „Během prvních dvou týdnů budou naši vědci na dobrovolnících testovat řadu funkcí. Potom bude následovat 60 dní na lůžku – v pozici s hlavou níže než nohy. Hlava by měla být o 6 stupňů níž než dolní končetiny,“ uvedl.

Ležením k poznání

Podle lékaře je cílem experimentu zjistit dlouhodobé efekty mikrogravitace na lidské tělo a najít cesty, jak se s nimi vypořádat. To by mělo mít praktické uplatnění například při cestě k Marsu nebo v dalších podobně dlouhodobých pobytech ve vesmíru. „V takových podmínkách trpí kardiovaskulární systém. Pozorovali jsme i větší tendenci k poklesu krevního tlaku a k závratím.“

První kolo tohoto experimentu právě probíhá, další se bude konat na podzim. Dobrovolníci se mohou přihlašovat ZDE.