Těžká technika pomáhá přírodě

Těžká bojová technika brázdí kopec u Znojma, pomůže tím vzácným rostlinám

Na Znojemsku  využívají netradičním způsobem vysloužilou vojenská techniku k ochraně přírody.  Projekt Military LIFE for Nature má za cíl obnovu a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují neustálé narušování terénu. Bojová vozidla kypří půdu, strhávají starou vegetaci a vytvářejí tak prostor pro novou.  

 

Ekologové proto už dříve přišli s projektem péče o chráněné území  založené na pastvě smíšeného stáda ovcí a koz. To ale nestačilo a na řadu přišla těžká vojenská technika. Dvě bojová vozidla pěchoty začalabrázdit od 4.dubna Načeratický kopec u Znojma. „ Vojenská vozidla strhávají vegetaci a obnažují plochy půdy pro nové druhy rostlin. Zvyšují tak petrost tohoto území,“ popsal biolog Pavel Marhoul.

 

Načeratický kopec mohou zájemci najít jihovýchodně od Znojma. V minulosti tam vojáci vybudovali tankové cvičiště, terén je v lokalitě velmi rozmanitý a členitý. Pravidelné pojezdy těžké techniky měly na růst rostlin vliv, narušovaly zeminu, a díky tomu omezovaly růst trav a křovin. Dostatek prostoru naopak začaly mít některé chráněné druhy rostlin, jako je třeba koniklec velkokvětý, křivatec český, divizna brunátná, chrpa chlumní a mnohé další. V devadesátých letech  ale vojáci lokalitu přestali využívat a prostor začal zarůstat křovisky a rostlinami, které vzácné druhy vytlačovaly. 

Pásy pomáhají k ochraně přírody

„Máme k dispozici dvě pásová bojová vozidla pěchoty, tedy BVP. Dohromady za dva dny najedou přes sedm set kilometrů,“ řekla vedoucí projektu Marta Kotecká Misíková ze společnosti Beleco, vedoucí projektu Military LIFE for Nature. Letos plánuje společnost pojezdy techniky na kopci ještě na podzim a následujících pět let asi jednou ročně. „Pro vzácné druhy je důležité, aby ta zem byla pravidelně narušovaná,“ dodala Marta Misíková.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Práci vojenské techniky na Načeratickém kopci sledoval redaktor Jakub Vácha

Zdroj: ČT24
Video Záběry dronu: Bojové vozidlo brázdí Načeratický kopec
video

Záběry dronu: Bojové vozidlo brázdí Načeratický kopec

Zdroj: ČT24

Načeratický kopec je na ploše asi 130 hektarů. Kromě chráněných rostlin tam našli domov i vzácní brouci, například krasci, stepní mandelinky či nosatci. Letos vojenská technika už obdobně brázdila lokalitu Pánov u Hodonína, v plánu je tam najet asi 140 hodin ročně. Obě lokality jsou chráněné v rámci evropské soustavy Natura 2000.