Švédská firma implantuje svým zaměstnancům mikročipy

Na nabídku nechat si implantovat mikročipy reagovala většina zaměstnanců pozitivně. Usnadní jim práci i ovládání nejrůznějších přístrojů.

Švédská firma Epicenter sídlící ve Stockholmu nabídla svým zaměstnancům, že jim implantuje mikročipy. Okolo 150 mladých pracovníků tuto nabídku přijalo. Čipy jsou veliké jako zrnko rýže a do masité části mezi palcem a ukazováčkem zájemcovy ruky se vpraví injekční stříkačkou.

K čemu je čip? Usnadní život

Prozatím zaměstnancům firmy Epicenter slouží k otevírání dveří a obsluze kopírek, do budoucna se plánuje, že pomocí čipu budou moci platit kávu. „Největším přínosem je podle mého pohodlí,“ řekl zakladatel firmy a její výkonný ředitel Patrick Mesterton. „V podstatě se jedná o náhradu jiných komunikačních zařízení, ať už kreditních karet, nebo klíčů,“ dodal. Připomněl také, že lidé si nechávají do těla vpravovat kardiostimulátory, což považuje za mnohem závažnější zásah.

Video Události
video

Události: V Česku i celé Evropě roste kyberkriminalita

Je bezpečné mít v ruce čip?

I tak vyvolává tento krok podobně jako většina nových technologií otázky spojené s bezpečností a ochranou soukromí. Na rozdíl od identifikačních karet anebo firemních telefonů se člověk od mikročipu oddělit nemůže.

Podle Bena Libbertona, mikrobiologa ze stockholmské lékařské univerzity, se budou etická dilemata zvyšovat spolu s důmyslností mikročipů. Tvrdí, že data získaná z tohoto zařízení se liší od dat původem z chytrého telefonu. „Data o nositelově zdraví, kde se nachází, jak často a jak dlouho pracuje, zda chodí na toaletu a podobně,“ vypočítává Libbertion to, co by mohlo jít zjistit.