Ve čtvrtek 23. března zveřejnila Světová meteorologická organizace (WMO) nový Atlas mraků. Stalo se to po třiceti letech od posledního vydání; tentokrát je atlas digitální a také přináší řadu nových mraků.
Nový atlas je k dispozici na webových stránkách WMO. Jde o oficiální systém klasifikace mraků a dalších meteorologických fenoménů na obloze – například meteorů. Protože od posledního vydání uplynula tak dlouhá doba, řada typů mraků také přibyla – jde vlastně o upřesnění staršího modelu.
Základní dělení zůstává stále stejné, mraků je pořád 10 typů:
- Cirrus (ci) česky: řasa
- Cirrostratus (cs) česky: řasová sloha
- Cirrocumulus (cc) česky: řasová kupa
- Altostratus (as) česky: vysoká sloha
- Altocumulus (ac) česky: vysoká kupa
- Nimbostratus (ns) česky: dešťová sloha
- Stratocumulus (sc) česky: slohová kupa
- Stratus (st) česky: sloha
- Cumulus (cu) česky: kupa
- Cumulonimbus (cb) česky: dešťová (bouřková) kupa
Existuje však mnoho podtypů těchto základních skupin; v nich právě WMO popsala několik nových druhů oblaků, celkem dvanáct. Nejzajímavějšími jsou:
Asperitas je mrak, který vypadá jako vodní hladina. Poprvé byl popsán teprve roku 2006 v USA, později byla jeho existence potvrzena pozorováním z několika dalších míst planety.
Kondenzační stopy jsou oblak, který vznikl působením člověka; jde vlastně o stopy, které po sobě na obloze zanechávají letadla.
Volutus má válcovitý tvar ležící podél horizontu:
Komě těchto mraků do atlasu přibyl třeba sněžný vír.
Britská meteorologická služba při této příležitosti vytvořila jednoduchý přenosný Atlas, který si může každý sám vystřihnout – je připraven zde: