Po 30 letech je tu nový Atlas mraků. Kroupy definuje jako hydrometeor

Atlas mraků není jen název známého sci-fi filmu, ale také důležitý nástroj pro meteorology i veřejnost, která se zajímá o počasí a svět kolem sebe.

Ve čtvrtek 23. března zveřejnila Světová meteorologická organizace (WMO) nový Atlas mraků. Stalo se to po třiceti letech od posledního vydání; tentokrát je atlas digitální a také přináší řadu nových mraků.

Nový atlas je k dispozici na webových stránkách WMO. Jde o oficiální systém klasifikace mraků a dalších meteorologických fenoménů na obloze – například meteorů. Protože od posledního vydání uplynula tak dlouhá doba, řada typů mraků také přibyla – jde vlastně o upřesnění staršího modelu.

Základní dělení zůstává stále stejné, mraků je pořád 10 typů:

  1. Cirrus (ci) česky: řasa
  2. Cirrostratus (cs) česky: řasová sloha
  3. Cirrocumulus (cc) česky: řasová kupa
  4. Altostratus (as) česky: vysoká sloha
  5. Altocumulus (ac) česky: vysoká kupa
  6. Nimbostratus (ns) česky: dešťová sloha
  7. Stratocumulus (sc) česky: slohová kupa
  8. Stratus (st) česky: sloha
  9. Cumulus (cu) česky: kupa
  10. Cumulonimbus (cb) česky: dešťová (bouřková) kupa

Existuje však mnoho podtypů těchto základních skupin; v nich právě WMO popsala několik nových druhů oblaků, celkem dvanáct. Nejzajímavějšími jsou:

Asperitas je mrak, který vypadá jako vodní hladina. Poprvé byl popsán teprve roku 2006 v USA, později byla jeho existence potvrzena pozorováním z několika dalších míst planety.

Kondenzační stopy jsou oblak, který vznikl působením člověka; jde vlastně o stopy, které po sobě na obloze zanechávají letadla. 

Volutus má válcovitý tvar ležící podél horizontu:

Stratocumulus volutus
Zdroj: International Cloud Atlas

Komě těchto mraků do atlasu přibyl třeba sněžný vír.

Britská meteorologická služba při této příležitosti vytvořila jednoduchý přenosný Atlas, který si může každý sám vystřihnout – je připraven zde:

Atlas mraků 2.61 MB