Elektroničtí Sherlockové: Nejmodernější kriminalistické metody nedávají zločincům šanci

Fotografie zveřejněná na internetu dokáže o člověku vypovědět víc, než si dokáže vůbec představit. Americké Centrum pro kyberzločiny se denně probírá tisíci snímků, které mohou odhalit zneužívání dětí. Jediná fotografie prozkoumaná moderními technologiemi může pachatele poslat za mříže na desítky let.

Na hraně vany leží fotografie zneužívané nahé dívky. Na internetu jsou bohužel podobných pedofilních snímků statisíce. Tahle obsahuje aspoň nějaké vodítko – v pozadí vykukuje krabička s léky na předpis. I když tento detail by pachatele dřív prozradil jen těžko, dnes to může být stopa, která přivede kriminalisty až ke zločinci.

Speciální software, který zatím není dostupný veřejnosti, dokáže i z takové fotky zjistit nečekané detaily. Tentokrát přivedl americkou policii ke Stephenu Keatingovi, jemuž dodatečně prokázala zneužití čtrnácti dětí. A dostal za to trest 110 let za mřížemi. 

Kriminalisté totiž byli schopní rekonstruovat rozostřené části snímku tak přesně, že na krabičce přečetli nejen název lékárny, která medikament vydala, ale také křestní jméno Stephen. Navíc rozluštili, o jaké léky šlo, a dokonce rozpoznali i první dvě čísla receptu. K identifikaci pachatele výrazně pomohla ještě jedna doposud nepředstavitelná věc: na snímku jsou násilníkovy ruce. Vyšetřovatelé z nich vůbec poprvé získali otisky prstů.

Stephen Keating a jeho krabička na léky
Zdroj: FoxNews

Týdně projde rukama amerických agentů asi půl milionu fotografií – ročně to dělá přes 25 milionů snímků. Na jejich třídění teď tým používá systém nazvaný „Photo DNA“, který poukáže na spojitosti mezi snímky a může také odhalit nové kauzy. Tipy na závadné snímky dávají americké policii také společnosti jako Facebook, Google nebo Twitter, které k tomu zavazují tamní zákony.

Češi se naučili číst nečitelné otisky prstů

V listopadu 2016 přišli s podobnou metodou i čeští vědci. Inženýři z biometrické laboratoře VUT v Brně vytvořili program, který umí získat spoustu informací z otisku prstů, i když je kůže na ruce poškozená. To se může stát zločincům například po nějakém úrazu nebo při kožních nemocech, jako je lupénka. Software navíc zrekonstruuje, jaká byla původní podoba poškozených linií.

Video Umělé inteligence v roce 2016
video

Umělé inteligence v roce 2016

Brněnští experti učili program na 2400 snímcích kožních nemocí. Díky tomu umí s velkou pravděpodobností úspěchu rozpoznat, jakou kožní nemocí trpěl člověk, který otisky zanechal, i v jakém stadiu je choroba. Počítačová analýza tak ze snímku otisku, který byl dříve zcela k ničemu, odvodí spoustu zásadních informací. Navíc pozná, komu otisky patřily.

Program ještě není zcela hotov, dokončen by měl být ale ještě v letošním roce.