Vědci zdarma testují v Klecanech paměť, odhalí tak Alzheimerovu nemoc

Vědci zdarma testují v Klecanech u Prahy v Národním ústavu duševního zdraví paměť. Odhalí tak Alzheimerovu nemoc, což je nevyléčitelné onemocnění mozku. Včasná diagnóza zvyšuje účinnost léčby. Loni ústav otestoval 250 dobrovolníků, nyní hledá další, kteří pomohou s výzkumem.

V klecanském ústavu duševního zdraví je mimo jiné i centrum pro diagnostiku, léčbu a výzkum Alzheimerovy demence, které nabízí péči o paměť a další poznávací funkce u seniorů. Výzkum zaměřený na stárnutí paměti se snaží rozlišovat přirozené stárnutí paměti od nemoci a hledá normy pro testy paměti, které vědci vyvíjejí.

Video Lékaři dokáží Alzheimera zbrzdit
video

Lékaři dokáží Alzheimera zbrzdit

Vědci vyzývají dobrovolníky starší 55 let, aby si přišli nechat otestovat paměť. Experimentální testy paměti doplní vyšetřením paměti u psychologa. „Dobrovolníky a jejich paměť budeme sledovat i v následujících letech až desetiletích,“ uvedl vedoucí Oddělení kognitivních poruch Aleš Bartoš.

Dlouhodobá studie dá lidem přesné informace o stavu jejich paměti. Podrobné informace případní dobrovolníci najdou na www.nudz.cz/adcentrum. „Důkladné testování může také zachytit případné problémy v počátcích, což výrazně zvyšuje účinnost případné léčby,“ doplnil Bartoš.

Alzheimerova choroba

Alzheimerovu nemoc má přibližně 130 000 Čechů, počet nemocných v budoucnosti poroste. Souvisí to i s prodlužováním délky života, předkové umírali v nižším věku, proto se podobných nemocí nedožili. V Národním ústavu duševního zdraví funguje i ordinace pro poruchy paměti a Alzheimerovu nemoc a také denní stacionář pro seniory, který organizuje řadu vzdělávacích i kulturních akcí.

Video Trpícím Alzheimerem pomáhají obyčejné léky
video

Trpícím Alzheimerem pomáhají obyčejné léky