K ohrožení přehrady Oroville přispěl Ananasový expres, popisuje NASA

Meteorologické jevy mají na lidstvo výrazný dopad. Jeden z nich, tzv. Ananasový expres, mohl za obrovské problémy na přehradě, které hrozily jejím protržením.

Přehrada Oroville
Zdroj: Reuters Autor: Jim Urquhart

Skoro dvakrát víc sněhu než obvykle. To je současná situace na svazích kalifornského pohoří Sierra Nevada. Podle NASA je to příčina záplav a také nedávných problémů vodní přehrady Oroville.

Za nebývalé množství sněhu může podle vědců meteorologický fenomén nazývaný místními „Ananasový Expres“ - ten srážky přináší z Tichého oceánu. Sucha z posledních let tak nahradil opačný extrém.

Video Ananasový expres
video

Ananasový expres

„Je to fenomén atmosferických proudů, které z Pacifiku přináší velké množství srážek a vlhkosti. Ta pak narazí do hor v Kalifornii. Letos toto proudění, které se také někdy nazývá ,Ananasový expres‘, přineslo obrovské množství sněhu a deště,“ vysvětlil Matthew Rodell z NASA. 

Pro Kalifornii je střídání povodní a sucha problém. Jde totiž o stát s nejproduktivnější zemědělskou oblastí v USA.

V kalifornském Centrálním údolí roste asi polovina národní produkce. Když tady mají problémy s nedostatkem sněhu, hodně vody se používá pro zavlažování, a tak vzniká dominový efekt. Ten má vliv na dostupnost a ceny produktů na pultech napříč Spojenými státy.

Video Zprávy ve 12
video

Přehrada na jezeře Oroville má poškozený nouzový přepad

Velká většina srážek přichází v Kalifornii během zimy a současný trend směřuje k tomu, že spadnou během pár silných bouří v průběhu pouhých 5–10 dní. Fenomény, jako je Ananasový expres, navíc jde podle odborníků jen těžko předvídat.