Modul Raven (Havran) bude po příletu k ISS umístěn na jejím vnějším plášti. Odtamtud bude sledovat stroje, které se k ní připojují – všechna data o příletech bude pečlivě shromažďovat pro pozdější analýzy. V budoucnu je vědci využijí pro opravu, napájení a změnu orbity stárnoucích satelitů.

Mise modulu Raven
Již od dob programu Gemini se ve vesmíru dokáží vesmírná plavidla k sobě přiblížit a spojit se za letu – ale téměř vždy přitom řídí tuto operaci člověk.
Vědci z Goddardova vesmírného střediska NASA ale doufají, že se jim podaří celý tento složitý proces zautomatizovat – díky tomu by mohly v budoucnu vesmírné drony samy dohnat na oběžné dráze satelity a spojit se s nimi. A to dokonce i s těmi, které na to nejsou navržené.
„Z přibližně 5 tisíc strojů, které jsme do vesmíru poslali, nebyla většina vyrobená na to, aby se s nimi na oběžné dráze dalo spojit,“ uvedl ředitel Satellite Servicing Projects Division Ben Reed na tiskové konferenci 8. února. „A právě kvůli nim tuto novou technologii vyvíjíme.“
Maličkost s velkou perspektivou
Havran se z hermeticky uzavřeného kontejneru uvolní pět dní po příletu k ISS, pak bude instalován na plášť stanice.
Pokud by lidstvo dokázalo opravovat a znovu dobíjet satelity na orbitě, výrazně by to pomohlo s jejím vyčištěním – nebylo by třeba dostávat na oběžnou dráhu tolik další techniky.
Ve vzdálenější budoucnosti by se dokonce mohly drony vybavené technologií získanou Ravenem spojovat s vysloužilými satelity a nasměrovat je na nižší oběžnou dráhu – mohlo by se tak ničit vesmírné smetí, které působí čím dál větší problémy.