NASA vyšle do vesmíru Tříokého havrana. Pomůže s budoucností kosmické dopravy

V sobotu 18. února pošle NASA v soukromé raketě Falcon 9 k Mezinárodní vesmírné stanici technologický modul Raven. Ten má přispět k automatizaci vesmírné dopravy.

Modul Raven (Havran) bude po příletu k ISS umístěn na jejím vnějším plášti. Odtamtud bude sledovat stroje, které se k ní připojují – všechna data o příletech bude pečlivě shromažďovat pro pozdější analýzy. V budoucnu je vědci využijí pro opravu, napájení a změnu orbity stárnoucích satelitů.

Video Mise modulu Raven
video

Mise modulu Raven

Již od dob programu Gemini se ve vesmíru dokáží vesmírná plavidla k sobě přiblížit a spojit se za letu – ale téměř vždy přitom řídí tuto operaci člověk.

Vědci z Goddardova vesmírného střediska NASA ale doufají, že se jim podaří celý tento složitý proces zautomatizovat – díky tomu by mohly v budoucnu vesmírné drony samy dohnat na oběžné dráze satelity a spojit se s nimi. A to dokonce i s těmi, které na to nejsou navržené.

„Z přibližně 5 tisíc strojů, které jsme do vesmíru poslali, nebyla většina vyrobená na to, aby se s nimi na oběžné dráze dalo spojit,“ uvedl ředitel Satellite Servicing Projects Division Ben Reed na tiskové konferenci 8. února. „A právě kvůli nim tuto novou technologii vyvíjíme.“

Maličkost s velkou perspektivou

Modul se sice jmenuje Havran, ale v NASA mu nikdo neřekne jinak než Tříoký havran – což je narážka na populární seriál (a knižní sérii, kde je to vrána) Hra o trůny. Stejně jako tato postava má i kosmický havran tři oči – tedy tři senzory, jimiž bude vesmír vnímat: ve viditelném spektru, infračerveném a pomocí lidaru.

Havran se z hermeticky uzavřeného kontejneru uvolní pět dní po příletu k ISS, pak bude instalován na plášť stanice.

Pokud by lidstvo dokázalo opravovat a znovu dobíjet satelity na orbitě, výrazně by to pomohlo s jejím vyčištěním – nebylo by třeba dostávat na oběžnou dráhu tolik další techniky.

Ve vzdálenější budoucnosti by se dokonce mohly drony vybavené technologií získanou Ravenem spojovat s vysloužilými satelity a nasměrovat je na nižší oběžnou dráhu – mohlo by se tak ničit vesmírné smetí, které působí čím dál větší problémy.