ČVUT má 310 let. Škola Wiesenthala, Křižíka či Dopplera zve na koncerty i videomapping

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) si připomíná 310 let od vydání císařského reskriptu, kterým 18. ledna 1707 Josef I. jednoznačně podpořil vznik inženýrské výuky.

Nová budova ČVUT
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Do září se bude konat řada kulturních, přednáškových i odborných akcí vztahujících se k tomuto výročí. Obnovenou premiéru měl v úterý krátký film z roku 1925, na kterém je zachyceno položení základního kamene kampusu v Dejvicích.

Němý snímek byl objeven v Národním filmovém archivu, jenž ho pro ČVUT zrestauroval a zdigitalizoval. „Dokumentuje zájem nejen akademické, ale také politické sféry a nejvyšších představitelů tehdejšího státu,“ řekl prorektor ČVUT Josef Jettmar. Na základní kámen tehdy kromě rektora ČVUT Vladislava Brdlíka poklepali mimo jiné prezident Tomáš Garrigue Masaryk a předseda vlády Antonín Švehla. Slavnosti se zúčastnili také ministři a poslanci.

Video 310 let ČVUT
video

310 let ČVUT

Snímek zachycuje vložení kovové kazety do dutiny v základním kameni. V této kazetě byla uložena zakládací listina ČVUT. Schránka se ztratila v roce 1953, kdy základní kámen poškodil bagr při stavebních pracích armády v Dejvicích. Jak uvedl Jettmar, zatím se nenašla. 

Jako součást oslav se v úterý koná slavnostní zasedání vědecké rady ČVUT, na kterém obdrží čestný doktorát architekt českého původu Miroslav Šik. V roce 1968 emigroval s rodiči do Švýcarska, kde žije a pracuje dodnes. Na začátku 90. let krátce působil na Fakultě architektury ČVUT. „Zasloužil se o transformaci architektonického vzdělání,“ uvedl současný děkan této fakulty Ladislav Lábus. Připomněl, že k Šikovým žákům patřili i architekti studia Znamení čtyř, které loni vyhrálo architektonickou soutěž na Kampus Albertov pro Univerzitu Karlovu.

Jak se slaví 310 let

Večer se v Rudolfinu uskuteční Novoroční koncert ČVUT. Od 6. února do 25. května budou v Národní technické knihovně vystaveny historické knihy a dokumenty související s dějinami ČVUT. V dubnu bude veřejnosti představena nově postavená budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) a uskuteční se galavečer s významnými absolventy a zástupci průmyslu, na kterém bude mít premiéru snímek „310 let lví síly“ o historii ČVUT.

Od března do května zavítají na akademickou půdu zajímavé osobnosti a absolventi ČVUT, kteří studentům i široké veřejnosti přiblíží své inspirativní životní příběhy. Účast přislíbila mimo jiné architektka Eva Jiřičná.

Přehled akcí k 310. výročí ČVUT:

17. ledna, 10.00 hodin:
Betlémská kaple, slavnostní zasedání Vědecké rady ČVUT se jmenováním čestného doktora

17. ledna, 19.30 hodin:
Rudolfinum, Novoroční koncert ČVUT

6. února až 5. května:
Výstava historického fondu Národní technické knihovny – představení kopií z knih, které se váží k historii ČVUT, NTK, Technická 6, Praha 6

18. února:
Žofín, XI. reprezentační Ples ČVUT

1. března:
Betlémská kaple, Jarní koncert ČVUT

březen–květen:
Přednáškový cyklus „Návraty na ČVUT“

11. dubna:
Videomapping na novou budovu ČVUT–CIIRC, program pro veřejnost uvnitř objektu

27. dubna:
Nová budova ČVUT–CIIRC, Galavečer s významnými absolventy a zástupci průmyslu

13. června:
Zahradní slavnost ČVUT ve Valdštejnské zahradě (pro studenty a zaměstnance ČVUT) – vystoupí Akademický orchestr ČVUT, budou předány medaile 310 let ČVUT. Akce se koná pod záštitou předsedy Senátu PČR Milana Štěcha

Od 17. ledna bude na Facebooku ČVUT publikován seriál s historickými mezníky ČVUT ve fotografiích.