Astronauti vymění baterie na plášti vesmírné stanice. Sledujte je ŽIVĚ

V pátek 13. ledna proběhne další výstup astronautů z Mezinárodní vesmírné stanice ISS do volného prostoru. 

Shane Kimbrough z NASA a Thomas Pesquet z ESA vystoupí dnes kolem 13.05 do volného vesmírného prostoru. Přenos můžete sledovat už od 11.30 zde:

Astronauti mají za úkol odmontovat deset let staré nikl-vodíkové baterie a zapojit tři nové lithium-iontové akumulátory, které minulý měsíc dodala japonská nákladní loď. Baterie si dříve připravili na místo za pomoci dálkově ovládané robotické ruky. Každá baterie je velká asi jako polovina ledničky.

Astronauti budou pokračovat v práci z minulého pátku. Američtí astronauti Shane Kimbrough a Peggy Whitsonová ukončili minulý týden pracovní výstup do otevřeného vesmíru a po více než šesti hodinách se vrátili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Šlo o první ze dvou výstupů souvisejících se zlepšením energetického systému orbitálního komplexu a současně vůbec první v letošním roce. „Vzhledem k tomu, že astronauté zvládli hlavní práci skoro o hodinu dříve, než se plánovalo, řídící středisko v Houstonu rozhodlo přidat jim další dva úkoly,“ poznamenal TASS: Whitsonová tak odmontovala jeden z osvětlovacích přístrojů a Kimbrough pořídil snímky spektrometru, který se začal přehřívat. 

Výměna baterií bude trvat tři roky

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládá, že potrvá dva až tři roky, než se podaří vyměnit všech 48 starých baterií. Nahradit je má poloviční počet účinnějších lithium-iontových akumulátorů, což ušetří prostor pro další vybavení.

Palubní robot s velmi dlouhou rukou, zvaný Dextre, odstranil staré baterie a přisunul nové v sérii manévrů, které začaly už na Silvestra. Dextre také uvolnil šrouby, které na místě drží speciální plechy. Úkol nainstalovat tyto desky, společně s kabely, připadl Kimbroughovi a Whitsonové.

Šéf astronautů NASA Christopher Cassidy v řídícím středisku uvedl, že manipulace s těmito šrouby pro astronauty byla často náročná, proto ji rádi přenechali robotovi. Výstupy do vesmíru jsou považovány za vysoce riskantní. Vždy je proto žádoucí zkrátit čas potřebný k práci v otevřeném kosmu. 

Většina starých baterií spolu s dalšími odpadky ze stanice shoří v atmosféře ještě tento měsíc v japonské zásobovací lodi, která dopravila na ISS nové baterie. Další lithium-iontové baterie přiveze následující nákladní loď.