Slovenští vědci přišli o přístup k databázím, stát nestihl zaplatit

Slovenští vědci přišli o přístup k mezinárodním databázím vědeckých článků, protože stát neprodloužil předplatné. Ministerstvo školství ve středu problém přiznalo a slíbilo ho v krátké době vyřešit. Předplatné stojí zemi několik milionů eur ročně.

Bez přístupu do elektronických databází, jako například Science Direct, Scopus či Reaxys, nemají vědci přístup například k odborným textům z vědeckých časopisů. Informace potřebují k výzkumu. Podle médií studenti zase nemohou dokončit dizertační či diplomové práce.

Slovenské ministerstvo školství slíbilo, že přístup k vybraným vědeckým databázím bude obnoven a že na to vyčlení peníze ze svého rozpočtu. Přerušení přístupu zdůvodnilo kromě jiného složitými jednáními s poskytovateli databází. Ministr školství Peter Plavčan uvedl, že více než polovinou se na slovenských přístupech do databází podílejí instituce z Bratislavy, která má omezené možnosti čerpat peníze z evropských fondů.

Evropské peníze pomáhají středoevropské vědě

Právě z unijních peněz Slovensko přístup do zmiňovaných databází financuje. Podle Plavčana není vyloučeno, že v budoucnu se na financování nákladů boudou muset podílet i samotné instituce, které databáze využívají.

Video Horizont ČT24
video

Molekulární biolog Peter Celec v Horizontu ČT24

Slovensko není jedinou zemí, která má potíže s přístupem do vědeckých databází. Podle listu Sme se s poskytovatelem služby nedokážou dohodnout ani instituce v Německu, Peru či na Tchaj-wanu, důvodem je vysoký poplatek za umožnění přístupu k obsahu databází.

Slovensko v posledních letech zvýšilo výdaje na výzkum a vývoj, země v této oblasti ale nadále zaostává za celou EU.