Mořské koníky loví v Asii kvůli léku na plešatost. Pomoci má ochranná zóna

Ohrožení mořští koníci podle tradiční asijské medicíny pomáhají proti řadě nemocí. Vědecké důkazy pro to chybí, přesto populaci koníků decimuje nelegální lov. Vážná je situace například na pobřeží Kambodži.

Jedním z důvodů, proč sem čluny často až z Vietnamu míří, je právě mořský koník. Obchod s ním je v Kambodži zakázaný – jeden kus se nicméně i tak dá prodat až za 2,5 dolaru. I když je drobný živočich často jen vedlejším úlovkem, ohrožený je z mnoha stran. 

Video Lov mořských koníků je problém
video

Lov mořských koníků je problém

Paul Ferber, zakladatel Marine Conservation Cambodia, popisuje, jak nelegální lov koníků vypadá: „Máte tu chlapy s kyslíkovými přístroji, kteří chodí se závažím na opasku po dně a sbírají cokoli počínaje mušlemi… a když narazí na mořského koníka, vezmou ho taky. Pak jsou tu sítě na kraby, které jsou tu nelegální, a nakonec rybářské čluny.“

Právě ty jsou podle ochránců kvůli vlečným sítím nejhorší. Podle odhadů tradiční čínská medicína ročně spotřebuje 20 milionů koníků. Údajně pomáhají s řadou problémů od nemocí ledvin až po nedostatek vlasů. Koníci ale slouží i jako součást šperků a loví se i kvůli akvaristice - a také třeba jako pochoutka, která se jí na špejli.

Roger Brujet, projektový manažer Cambodia Conservation Project, srovnává mořské koníky s jinými ohroženými zvířaty: „Mořští koníci jsou na tom stejně jako pandy. Je to ikonický druh, je to vlajková loď, kterou mnoho lidí z celého světa pozná. Když se nám podaří chránit mořské koníky, můžeme díky nim ochránit i celé místní životní prostředí.“

Kdo zachrání koníky?

V Kambodži se zatím koníky daří chránit jen velmi lokálně. Ochránci přírody nájezdům rybářských člunů brání například v okolí tohoto ostrova. Pozitivní výsledky zaznamenali už za 3 roky. Paul Ferber dodává: „Čísla tady stoupají, ale je to jen v této malé oblasti. Jakmile ji opustíte, tak zase klesají. Když ale na nějakém místě začnete jen s malou ochranou, mnoho obyvatel oceánu se vrátí. Jsou velmi pružní - a popravdě mořští koníci jsou dost pružní.

Koník na špejli na pekingském tržišti
Zdroj: Wikimedia Commons

Pomoci by mohla námořní ochranná zóna, kterou by místní vláda měla vyhlásit v polovině tohoto roku.

Mořští koníci jsou zajímaví například tím, že u nich rodí samci: