Indie překoná rekord. Vyšle do vesmíru 103 družic – během jediného letu

O indickém vesmírném výzkumu se v České republice ví jen málo. V představách většiny Čechů jde o zemi, která nedisponuje velkou kosmickou kapacitou – ale to je omyl.

Indická kosmická agentura ISRO pošle do kosmu 103 satelitů, z toho 100 zahraničních a tři domácí. Všechny ponese jedna raketa; stane se to během prvního únorového týdne letošního roku. Tak velký počet družic najednou doposud nikdo jedním letem nevynesl, pro Indii půjde o nesmírně důležitý krok v jejím vesmírném programu.

Trh s vynášením satelitů (a dalších předmětů) na oběžnou dráhu je nesmírně lukrativní – ale současně rizikový. Problémy ruských nosných raket i snaha soukromých korporací způsobily, že se v něm objevil nový hráč: Indie.

Satelity poletí nosnou raketou PSLV-C37 z kosmodromu na ostrově Šríharikota ve státě Ándhrapradéš. Většina jich patří americkým a německým společnostem. „Vynesením 100 satelitů píšeme dějiny,“ uvedl S. Somnath, ředitel jedné z divizí Indické kosmické agentury na vědeckém kongresu na začátku ledna.

/*json*/{"map":{"lat":13.643818246608237,"lng":80.09299284541021,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Původní plán byl skromnější: raketa měla na oběžnou dráhu vynést „jen“ 83 satelitů, a to v posledním lednovém týdnu. Jenže nakonec se ukázalo, že zájem se stále zvyšuje, a když počet družic přesáhl stovku, rozhodli se v ISRO start odložit a let upravit tak, aby mohl vynést rekordní počet družic.

Indie překoná rekordy USA i Ruska

„Jde o 100 mikrosatelitů, celková hmotnost nákladu bude 1350 kilogramů, z toho váha satelitů činí 600 kilogramů,“ popsal Somnath. Indie má ve vynášení velkého množství družic současně už řadu zkušeností, roku 2016 se jí podařilo na oběžnou dráhu dopravit 20 satelitů najednou.

Pokud únorová mise uspěje, bude tak výrazně překonán dosavadní rekord, který drží Rusko, jež vyneslo během jedné mise do vesmíru 37 satelitů (roku 2014). NASA se povedlo dopravit najednou do kosmu pouze 29 satelitů.

V březnu by navíc měla Indie spustit další obří kosmický program, který osobně podporuje ministerský předseda Nárenda Módí. Jde o satelitní síť SAARC Satellite neboli jihoasijský satelitní systém. Bude součástí sítě GSAT-9. Původně na tomto projektu měl s Indií spolupracovat i Pákistán, ale vycouval – nyní Indie vyjednává s Afghánistánem, který by měl podle předběžných rozhovorů do programu naopak přistoupit.