USA vyšlou na ISS první černošskou astronautku. Do vesmíru se vrátí i Andrew Feustel

Jeanette Eppsová má zkušenosti z práce pro privátní sektor i americkou tajnou službu.  Jejím velitelem na ISS bude Andrew Feustel, jehož žena má české předky.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) tento týden ohlásil výběr prvního člena posádky černé pleti, který se zúčastní mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

V roce 2018 poletí ve funkci letové inženýrky na ISS 46letá Jeanette Eppsová, vzděláním fyzička, která pracovala zejména pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Má také praxi v komerční sféře - po dokončení univerzity pracovala několik let ve výzkumu pro Ford Motor Company.

Z celkového počtu 321 astronautů dosud nasazených ve vesmíru bylo 16 černochů, z toho pět žen. Nikdo z nich ale dosud nesloužil na ISS, upozornila agentura AFP. Eppsová prošla náročným výběrem v roce 2009 a spolu s dalšími 13 kolegy a kolegyněmi tvoří v současnosti elitní tým využitelný pro práci ve vesmíru. Na ISS poletí v květnu 2018 v rámci mise 56, stráví tam 6 měsíců.

Eppsová musela absolvovat také kurz ruštiny, aby se domluvila se svými ruskými kolegy. Od roku 2011 NASA ukončila využívání svých raketoplánů a je závislá na dopravě svých členů posádek k ISS ruskými raketami Sojuz. Tato závislost by ale měla skončit už v příštím roce, kdy by NASA chtěla začít využívat kosmických lodí soukromých amerických výrobců SpaceX a Boeing.

Vrátí se na ISS Krteček? 

NASA současně definitivně potvrdila, že na ISS se vrátí i Andrew Feustel, a to v rámci expedice 55, v květnu pak převezme velení stanice v rámci expedice 56. Protože jeho žena má české kořeny, má k naší zemi hluboký vztah - prokázal ho nejen několika návštěvami ČR, ale především tím, že na ISS vzal figurku Krtečka a Písně kosmické. Tento americký astronaut byl hostem pořadu Vědecké interview ČT24 a právě tam poprvé oznámil, že na ISS poletí:

Video Interview ČT24
video

Astronaut Feustel ve Vědeckém Interview