Startuje první očkování proti AIDS. Vakcíny se začnou testovat už tento týden

Jihoafrická republika (JAR) se chystá v polovině týdne spustit klinické testy nové experimentální vakcíny proti viru HIV. Pokud se prokáže její účinnost, mohla by být podle vědců „posledním hřebíčkem do rakve“ nemoci AIDS.

Studie nazvaná HVTN 702 má zahrnout 5400 sexuálně aktivních mužů a žen ve věku mezi 18 a 35 lety z patnácti různých míst v JAR. Půjde o nejrozsáhlejší a nejpokročilejší klinické testy vakcíny proti HIV, jaké se kdy uskutečnily v zemi, kde se denně nakazí virem HIV přes tisíc lidí.

O problematice AIDS ve Studiu ČT24 (zdroj: ČT24)

„Společně s našimi současnými osvědčenými prostředky prevence proti HIV by mohla být bezpečná a účinná vakcína konečným hřebíčkem do rakve HIV,“ citovala agentura AP z prohlášení ředitele amerického Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) Anthonyho Fauciho.

Bez vakcíny bude Afrika trpět

  • V Jihoafrické republice je registrováno přes 6,8 milionu lidí nakažených virem HIV.

„Dokonce i průměrně účinná vakcína by časem zmírnila břemeno nákazy HIV v zemích a národech s vysokou mírou nákazy HIV, jako je Jihoafrická republika,“ řekl Fauci.

Vakcína testovaná v rámci studie HVTN 702 je založena na zkouškách z roku 2009 v Thajsku, které prokázaly v 31,2 procentní účinnost v prevenci nákazy HIV po dobu 3,5 roku od očkování. Nová vakcína má poskytnout větší a dlouhodobější ochranu a byla upravena pro podtyp viru HIV, který převažuje v jižní Africe.

HIV/AIDS v České republice
Zdroj: SZÚ

„Bude-li testovaná vakcína působit v JAR, může to dramaticky pozměnit postup pandemie,“ řekla Glenda Grayová, členka vedení Jihoafrické zdravotnické výzkumné rady.

Dobrovolníci pro chystanou studii, financovanou NIAID, budou namátkově rozděleni do skupiny, která bude dostávat vakcínu, a další, jíž bude dáváno placebo. Všichni účastníci dostanou pět injekcí za rok.