V Peru uhynulo 10 tisíc ohrožených žab. Enviromentální katastrofa ale hrozí všem obojživelníkům

Žáby na celém světě jsou v ohrožení – vymírají desítky druhů. Příčinou je prakticky vždy člověk. Poslední případ masivního úhynu vodnic posvátných v Peru zřejmě souvisí s tím, že u řeky chybí čistička.

Vodnice posvátná
Zdroj: bolivianamphibianinitiative.org/

Peruánské úřady vyšetřují úhyn až deseti tisíc ohrožených žab. Zvířata vzácného druhu Telmatobius culeus (vodnice posvátná) se nejspíš otrávila znečištěnou vodou, uvedla agentura AFP. Podle ochránců přírody pochybily státní instituce, když ignorovaly výzvu k vybudování čističky.

Mrtvé živočichy našli ochránci přírody v řece Coata, která protéká jižní částí Peru. Představitelé výboru proti znečištění tohoto toku uvedli pro agenturu AFP, že příslušné úřady na problémy dlouhodobě nereagují. „Museli jsme jim přinést mrtvé žáby. Vůbec si neuvědomují, jak tu žijeme. Nemají představu, jak závažné je znečištění. Je to k zbláznění,“ řekl AFP jeden z představitelů organizace.

Podle vyjádření peruánské národní organizace pro ochranu životního prostředí deset tisíc žab uhynulo v přibližně padesátikilometrovém úseku. Příčina se vyšetřuje. Ochránci přírody tvrdí, že na řece, která je jedním z přítoků jezera Titicaca, podle nějž dostaly žáby své lidové jméno, chybí čistička vody.

Vodnice posvátná patří ke kriticky ohroženým druhům. Na rozdíl od obojživelných žab žije pouze ve vodě a výhradně v jezeře Titicaca a jeho přítocích.

Video V Peru vyšetřují úhyn tisíců vzácných žab
video

V Peru vyšetřují úhyn tisíců vzácných žab

Vinu na postupném ubývání těchto žab nesou i lidé. Vodnice jsou totiž součástí jídelníčku. Místní také věří v léčivé účinky jejich masa.

Ohrožené žáby nestačí reagovat na změny

Žáby obecně patří mezi zvířata nejvíce zranitelná změnami životního prostředí i klimatu. Konstatovali to už roku 2013 autoři velké studie, která vyšla v odborném časopice BioScience. Změny životního prostředí je velmi poškozují – jsou totiž vůči nim extrémně citlivé.  

Největším problémem je pro žáby jejich propustná kůže – skrze ni se jim do těla dostávají látky, jež do těl jiných tvorů nikdy  proniknout nemohou. Současně procházejí velmi komplexním vývojových cyklem, který je vystavuje mnoha rizikům. Vajíčka žab nejsou chráněná skořápkou, takže je může snadno poškodit – na rozdíl od jiných tvorů – UV záření.

Od roku 1980 vyhynulo 120 druhů žab, celkem je vymřením ohrožena jejich třetina. Největší podíl na jejich vymírání má houba jménem Batrachochytrium dendrobatidis. Ta u žab a dalších obojživelníků vyvolává nemoc zvanou chytridiomykóza.

Tuto houbu roznesl po světě člověk – a pro obojživelníky je smrtící. V současnosti je rozšířena na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Nemocí již bylo postiženo více než 350 druhů obojživelníků, přičemž už 35 z nich kvůli této nemoci vyhynulo.