Hudba pomáhá při umělém početí, naznačují výsledky španělských experimentů

Klasická hudba, ale také pop a dokonce i heavy metal zřejmě napomáhají zdárnému umělému oplodnění.

Hudební vibrace pravděpodobně zvyšují šance na úspěšnost této operace o pět procent, napsal italský deník Corriere della Sera. Jsou o tom přesvědčeni na barcelonském Marquèsově institutu, kde má každý inkubátor, kde se vyvíjejí embrya, zabudovaný systém poslechu hudby.

„Hudební vibrace rozechvívají prostředí inkubátoru, kde se vyvíjejí embrya, a to pomáhá ovocytům, aby absorbovaly výživné látky a zbavovaly se toxinů,“ vysvětluje Federica Moffová, šéfka italské pobočky katalánského institutu. „Ostatně se tento jev v přirozeném stavu neprojevuje staticky, ale dynamicky, v ženském reproduktivním aparátu,“ dodává.

 

Video Upoutávka na pořad Věda 24
video

Upoutávka na pořad Věda 24

Na základě experimentů španělských specialistů se zdá, že by hudba mohla mít nějaký význam. Experimentovalo se s klasickou hudbou, s popem i s rock heavy metalem.

Bizarní studie přinesla konkrétní výsledky

Na barcelonském institutu šli ještě dále a realizovali studii, při níž zjišťovali, zda hudební vibrace předávané vaginální cestou mohou přispět k určitému procentnímu zvýšení počtu těhotenství díky stimulaci endometria, výstelky dutiny děložní.

Výzkumu se zúčastnilo 400 pacientek, které byly rozděleny do dvou skupin: jedna používala zařízení vyvolávající hudební vibrace a druhá sloužila jako kontrolní. Zařízení ženy používaly deset až 14 dní před těhotenským testem. Celých 80 procent účastnic z experimentální skupiny uvádělo, že jim hudební vibrace pomohly snížit stres.

„Laboratoře a technika umělého oplodnění se neustále vyvíjejí,“ prohlásila ředitelka Marquèsova institutu Marisa Lópezová-Teijónová. „Studie vlivů prostředí na embrya se realizují jen velmi složitě. Mnohé způsoby léčby se ukázaly jako málo efektivní. Proto chceme vědět, zda hudební vibrace mohou zlepšit schopnost endometria napomáhat k uchycení zárodku,“ dodala.