TÉMA

Evropa

Sucho v Evropě odhalilo vraky nacistických lodí v Dunaji

Po dlouhotrvajícím suchu, které postihlo východní Evropu během letních měsíců, se u srbského přístavu Prahovo objevily vraky nacistických lodí, které byly potopeny v roce 1944 při ústupu německé černomořské flotily před sovětskými vojsky. Některá z plavidel stále obsahují nevybuchlé výbušniny a jejich přítomnost ohrožuje bezpečnost říční dopravy. Podobné nálezy byly zaznamenány také v maďarském národním parku Dunaj-Dráva, kde hladina řeky dosahuje rekordně nízkých hodnot. I přes očekávané deště a mírné zvýšení hladiny zůstávají obavy o osud vraků, které se stávají terčem zájmu zlodějů.
11. 9. 2024|

Roztříštěná Evropa nemůže konkurovat, shodli se Špicar a Jonáš

Evropská unie není v současnosti schopná konkurovat v ekonomickém rozvoji Číně a Spojeným státům, shodli se v Událostech, komentářích viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Oba experti reagovali na zprávu o stavu konkurenceschopnosti Evropské unie, kterou v úterý předal exprezident Evropské centrální banky Mario Draghi předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Draghi v dokumentu upozorňoval právě na zaostávání růstu unijní ekonomiky za nejvyspělejšími ekonomikami světa a zároveň vyzval k obřím investicím, které mají unijní konkurenceschopnost zachránit.
11. 9. 2024|

Nepřijatelné, řekl Tusk ke kontrolám na německých hranicích

Německo od příštího týdne zavede dočasné kontroly na všech pozemních hranicích. Jejich formu označil polský premiér Donald Tusk za „zastavení (fungování) schengenského prostoru“. Ohradil se proti nim i rakouský ministr vnitra Gerhard Karner. Do teď platil přísnější režim na pomezí s Českem, Rakouskem, Polskem a Švýcarskem. Rozšíření kontrol přichází zhruba dva týdny po útoku v Solingenu, při kterém zemřeli tři lidé. Opatření bude podle ministerstva vnitra zatím platit následujících šest měsíců.
10. 9. 2024|

Letošní léto bylo nejteplejší v historii měření, hlásí Copernicus

Svět i Evropa zažily letos nejteplejší léto od začátku měření. Letošní srpen byl zároveň stejně jako ten loňský dosud celosvětově nejteplejším osmým měsícem roku, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Vyplývá to z dat ze souboru ERA5 zahrnujícího miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.
6. 9. 2024Aktualizováno6. 9. 2024, 22:28|

Rusko vyprovokovalo Finsko a Švédsko ke vstupu do NATO. Historická chyba, míní americký generál

Evropské armády reagovaly na vývoj po zahájení ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu důsledným výcvikem a přípravou, ale politická reprezentace států mnohdy zůstává u slov, řekl v rozhovoru pro web ČT24 americký generál ve výslužbě Ben Hodges, který mezi lety 2014 a 2017 působil jako velitel amerických sil v Evropě. Jako hlavní slabinu evropských armád Hodges vnímá nedostatečnou výkonnost obranného průmyslu.
6. 9. 2024|

Italská pobřežní stráž při dramatické akci zachránila sedm lidí, 21 dalších se pohřešuje

U italského ostrova Lampedusa ztroskotal člun s migranty. Sedm Syřanů se na poslední chvíli podařilo zachránit, jednadvacet lidí včetně tří dětí se ale pohřešuje. Podle výpovědí loď vyrazila v neděli od libyjských břehů a už po prvním dni plavby začala klesat pod hladinu. Italská pobřežní stráž nyní zveřejnila záběry z dramatické záchranné akce.
5. 9. 2024|

Bilance: V Česku přibývá úmrtí na předávkování kokainem či fentanylem

Policisté zaznamenávají více smrtelných intoxikací způsobených jinými drogami, než bylo zvykem. Nejde tak jen o pervitin či heroin, čím dál víc úmrtí souvisí s kokainem nebo fentanylem. Tématu drogové ekonomiky v Česku se věnovala čtvrteční epizoda publicistického pořadu Bilance.
5. 9. 2024Aktualizováno5. 9. 2024, 22:04|

Pavel zahájil konferenci Globsec. Přijely desítky vrcholných politiků

V Praze začal 19. ročník mezinárodní bezpečnostní konference Globsec. Úvodní projev přednesl český prezident Petr Pavel. Vyzval k další podpoře Ukrajině s tím, že je stále prostor pro větší efektivitu v pomoci napadené zemi, posílení protiruských sankcí a oslabení možností ruského průmyslu podporovat válku. Vystoupila také předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, která uvedla, že Evropa musí mít prostředky na vlastní obranu a odstrašení všech protivníků. Třídenní akce se zúčastní zhruba deset premiérů a prezidentů nebo dvacítka ministrů obrany a zahraničí nejen z Evropy, ale i z Blízkého východu či jihovýchodní Asie.
30. 8. 2024Aktualizováno30. 8. 2024, 23:24|

Mladí Evropané používají stále méně kondomy, varuje WHO

Úřad Světové zdravotnické organizace pro Evropu ve čtvrtek kritizoval pokles používání kondomů mladistvými v posledních letech. Varoval před důsledky: jednak rizikem nakažlivých pohlavně přenosných nemocí, ale také před hrozbou neplánovaného těhotenství.
29. 8. 2024|

Ve Švédsku prokázali první případ nákazy závažnější variantou mpox mimo Afriku

Ve Švédsku byl prokázán jeden případ nákazy nemocí mpox, dříve známé jako opičí neštovice, a to závažnější variantou viru označovanou jako Clade I. Ve čtvrtek to oznámil švédský ministr zdravotnictví Jakob Forssmed, informovala agentura Reuters. Je to první případ mimo Afriku. Ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětové ohrožení veřejného zdraví v souvislosti s výskytem mpox. V Česku je vakcín proti mpox dostatek, uvedlo české ministerstvo zdravotnictví.
15. 8. 2024Aktualizováno15. 8. 2024, 18:52|

Japonské akcie zvrátily pondělní propad, evropské trhy uzavřely smíšeně

Japonské akcie v úterý výrazně zpevnily, jejich hlavní index přidal více než deset procent. Smazal tak podstatnou část ztrát z pondělí, kdy se naopak propadl o více než dvanáct procent, což byl nejvýraznější pokles od října 1987. Podobná situace nastala i v USA, kde akcie v úterý vzrostly. Vůči koši měn posílil i americký dolar. Hlavní indexy evropských burz se po pondělním výprodeji pohybovaly v úterý ve tři hodiny odpoledne v minusu, trhy ale nakonec uzavřely smíšeně.
6. 8. 2024Aktualizováno6. 8. 2024, 22:37|

Škoda Auto je v Evropě čtvrtá nejprodávanější, daří se i dalším výrobcům vozů

Autoprůmysl je hlavní oporou české ekonomiky. Škoda Auto se třeba v prvním pololetí stala čtvrtou nejprodávanější značkou na evropském trhu. Celkově se dosud v roce 2024 vyrobilo v tuzemsku více aut než loni ve stejném období. V červnu si však automobilový průmysl pohoršil, výroba vozů meziročně klesla o skoro osm procent. V příštích měsících ale má odeznít vysoká srovnávací základna z loňska, takže by se hodnoty měly zlepšit.
6. 8. 2024|

Americké akcie zaznamenaly prudký pokles, podobně jako v Evropě či Asii

Kvůli obavám o další vývoj americké ekonomiky se v pondělí dostaly pod tlak akciové trhy v Asii, Evropě i USA a začaly klesat. Reagovaly tak na páteční nepříznivou zprávu o míře nezaměstnanosti v Americe a možné signály o recesi. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 se v pondělí propadl o 12,40 procenta, a utrpěl tak nejprudší jednodenní pokles od roku 1987. Oslabovaly i další asijské burzy. Propadem zahájily týden rovněž trhy v Evropě a následně se prudký pokles projevil i na Wall Street.
5. 8. 2024Aktualizováno5. 8. 2024, 22:36|

Výhrůžky a šikana. Rusko upřelo pozornost na své emigranty v Evropě

Zahájení rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 vedlo k velkým zásahům proti odpůrcům režimu uvnitř Ruska. Téměř všichni aktivisté a nezávislí novináři uprchli ze země. Nyní řada kritiků Kremlu žijících v Evropě říká, že Rusko stupňuje své úsilí ve snaze umlčovat, zastrašovat a pronásledovat oponenty v zahraničí, napsala stanice BBC na svém webu.
4. 8. 2024|

Maďarský „bianco šek“ otevírá brány do EU Rusům a budí obavy

Řadu unijních představitelů znepokojilo rozhodnutí Budapešti, která potichu zmírnila Rusům a Bělorusům podmínky pro vstup do země, a tedy i do schengenského prostoru. Pomocí takzvané národní karty mohou bez větší prověrky přicestovat i s rodinami. V Unii i mezi experty panují obavy, že Moskva rozšíří svou evropskou síť špionů a propašuje do EU teroristy. Budapešť kritiku odmítá a tvrdí, že Rusové budou pracovat hlavně na výstavbě jaderného bloku. Podle webu Politico by sporný krok v krajním případě mohl stát Maďarsko členství v Schengenu.
31. 7. 2024|

Jsme otevřeni jednání s Ruskem, bude-li v dobré víře, řekl Kuleba v Pekingu

Čína a Ukrajina by měly usilovat o bilaterální vztahy a plánovat je z dlouhodobého hlediska. Po středečním setkání s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou to prohlásil šéf čínské diplomacie Wang I. Kuleba mu řekl, že Kyjev je otevřený jednání s Ruskem, pokud k němu bude Moskva připravena v dobré víře, čemuž podle Kyjeva teď nic nenasvědčuje. Peking je považován za spojence Moskvy, jejich vzájemné vztahy se za dobu ruské války na Ukrajině výrazně prohloubily.
24. 7. 2024Aktualizováno24. 7. 2024, 19:15|

Zájemci o náhradní mateřství míří čím dál častěji do Gruzie

Páry, které nemohou mít děti přirozenou cestou, se často obracejí na náhradní matky, aby jejich embrya donosily. Dříve byla největším evropským trhem pro takzvané náhradní rodičovství Ukrajina, s válkou se ale situace zkomplikovala, zájemci proto svou pozornost obrátili k zemím dál na východ, jako je například Gruzie.
21. 7. 2024|

Jih Evropy se potí. V Chorvatsku skoro neosvěží ani koupel v moři

Jižní Evropa se potí. Od Španělska přes Itálii až po Balkán, všichni řeší čtyřicetistupňová vedra. Třeba v Chorvatsku skoro nepomůže ani koupel v moři. Jadran je o pět stupňů teplejší, než je průměr.
18. 7. 2024|

Archeologové na západě Čech odkrývají pozůstatky ženského koncentračního tábora

Archeologové z plzeňské Západočeské univerzity (ZČU) odkrývají ve Svatavě na Sokolovsku pozůstatky ženského koncentračního tábora, který byl na jaře 1945 s počtem okolo 750 vězeňkyň největším na tehdejším českém území. Archeologický průzkum odhalil základy kuchyně nebo zbytky zbraní, lamp nebo oplocení, upřesnil archeolog ze ZČU a vedoucí výzkumu Pavel Vařeka. Výzkum je součástí česko-polského projektu krajinné archeologie.
18. 7. 2024|

Obyvatelé světových metropolí se bouří proti turistům

V oblíbených turistických lokacích, jako jsou Barcelona a Benátky, přibývá lidí, kterým vadí návaly turistů. Rostoucí počty návštěvníků totiž zvyšují tlak na místní obyvatele i jejich životní náklady, například se citelně zvedají ceny nájmů nebo dochází k rušení nočního klidu. Zatímco někde dochází ke snahám turisty omezit, jinde se je města pokouší více zapojit do veřejného života a udržování pořádku.
16. 7. 2024|

Kdyby Rusko dobylo Ukrajinu, stálo by nás to mnohem víc, soudí Pojar

Nikdo ze Západu nechce, aby NATO skutečně s Ruskem bojovalo, ale nikdo zase nechce mít Alianci slabou, aby si Moskva myslela, že to bude mít jednoduché a že prostě zaútočí, uvedl v pořadu Interview ČT24 poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. „Když budeme silní, tak tu válku můžeme odvrátit,“ dodal s tím, že ruské impérium má tendence se neustále rozšiřovat.
12. 7. 2024|

Pražské letiště dál hlásí zpožděný výdej zavazadel

Většina zpožděných zavazadel z posledních dnů už byla z pražského Letiště Václava Havla odeslána do cílových destinací, informovala mluvčí letiště Klára Divíšková. Zbývající pošle letiště ještě ve čtvrtek. Problémy s výdejem na příletech ale podle mluvčí stále trvají. Cestující na pražském letišti musí čekat na kufry mnoho hodin. Podle představitelů letiště je důvodem přetíženost vzdušného prostoru, zpoždění spojů i nedostatek pracovníků, kteří se o odbavení zavazadel starají.
4. 7. 2024Aktualizováno4. 7. 2024, 13:27|

Kvůli problémům s odbavováním zavazadel se snaží pražské letiště sehnat brigádníky

Pražské letiště se v posledních dnech potýká s problémy s odbavováním zavazadel. Polovina zavazadel z problémových letů už je ale na cestě za majiteli v destinacích. Zbytek Letiště Václava Havla pošle podle mluvčí Kláry Divíškové v průběhu středy. Lidé v předchozích dnech čekali na své kufry i několik hodin. Může za to nedostatek personálu a hustý letní provoz. Nadále přetrvávají problémy s výdejem zavazadel. Kvůli tomu se nyní letiště snaží sehnat nové brigádníky. Oslovilo i jiné firmy jako například ČD Cargo.
3. 7. 2024Aktualizováno3. 7. 2024, 20:05|

Na kufry čekají cestující na pražském letišti i několik hodin

Pražské Letiště Václava Havla má problémy s odbavováním zavazadel. Důvodem je podle mluvčí letiště Kláry Divíškové hustý prázdninový letový provoz. Prioritu podle ní dostal náklad zavazadel pro odlety, do cílových destinací letiště kufry posílá nejbližšími spoji. Tím se zpožďuje jejich výdej cestujícím, kteří přiletí do Prahy. Lidé mohou vyplnit reklamační formulář, díky kterému dostanou zavazadlo domů. Letiště také zřídilo dočasnou telefonní linku pro cestující, kterým nedorazilo.
2. 7. 2024Aktualizováno2. 7. 2024, 19:55|