Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

2021-cssd-barva

Kořeny nejvýraznějšího představitele české demokratické levice je možné hledat u dělnického hnutí v předminulém století, k založení strany došlo už v roce 1878. Stávající podoba ČSSD vychází z její polistopadové obnovy (za socialismu existovala jen v exilu), v parlamentu usedla poprvé v roce 1992 a třicet let platila za hlavní politickou sílu nalevo od středu.

Na správě země se jako vládní strana podílela v letech 1998–2006 pod vedením předsedů a premiérů Miloše Zemana, Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Po necelých osmi letech v opozici se do Strakovy akademie vrátila v roce 2013 v čele s Bohuslavem Sobotkou, po propadu v posledních volbách (7,27 % hlasů) usedla v menšinové koaliční vládě hnutí ANO jako juniorní partner.

Někdejší tendence i k liberálnějšímu, západnímu pojetí sociálnědemokratické politiky je ve straně dnes spíš periferní. ČSSD prosazuje zejména silný a sociálně štědrý stát s vyššími daněmi pro bohaté, podporou rodin a znevýhodněných skupin společnosti. V dolní komoře aktuálně drží čtrnáct křesel, do sněmovních voleb ji vede její předseda, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Účet za pandemii covid-19 nesmí zaplatit lidé s průměrnými příjmy, rodiny s dětmi, nebo důchodci. Zároveň je třeba zabránit privatizaci českého zdravotnictví.

V ČR daníme cukrárnu na malém městě stejně jako obří nadnárodní bankovní domy, z čehož pak logicky plyne každoroční třistamiliardový odliv zisků do zahraničí.

Česko musí vystupovat sebevědomě, protože jedině země, která dokáže jasně definovat své zájmy, si získá v zahraničí respekt a prosadí své zájmy v EU.

Venkov má být primárně místem k životu, nejen sloužit bohatým k víkendové rekreaci.

Prosadíme teritorialitu exekutorů pro všechny druhy dluhů. Prosadíme oddlužení podmíněné výhradně tříletou poctivou snahou dlužníka uhradit co nejvíce z dluhů.

Podoba zemědělství určuje ráz krajiny, ale ovlivňuje i udržitelnost života u nás. Zvýšíme potravinovou soběstačnost České republiky podporou českých producentů.

Nedovolíme privatizaci českého zdravotnictví. Kvalitní a dostupná zdravotní péče musí být garantována pro všechny – bez ohledu na aktuální stav peněženky.

Nesmíme připustit, aby lidé rezignovali na demokracii a správu věcí veřejných skrze své volené zástupce. Demokracie je nejlepší způsob uspořádání společnosti.

Kultura nesmí být jen pro vyvolené. Musí být dostupná všem, kdo o ni projeví zájem. Každoročně se přitom zvyšuje počet zpoplatněných památek, nebo ceny knih.

Z ekonomiky musí profitovat naši občané a podniky, ne jen ti nejbohatší a zahraniční korporace. Česko nesmí fungovat jako dojná kráva zahraničních firem.

Uzavření škol, kroužků a sportovních oddílů se již nesmí opakovat. On-line výuka ani nasazení rodičů není náhradou za osobní kontakt s učiteli a spolužáky.

Sociální systém nesmí být o pasivní výplatě sociálních dávek. Má být podanou rukou v obtížných životních situacích. Pracovní dobu omezíme na 35 hodin týdně.

Život během pandemie ukázal, že potřebujeme silný a efektivní stát, který umí účinně pomoci. Takový stát je zárukou důstojného života pro všechny i krizi.

Chceme cenově dostupnou veřejnou dopravu. Dostavíme síť dálnic a rychlostních komunikací včetně obchvatů měst. Zahájíme výstavbu vysokorychlostní železnice.

Chceme, aby ČR byla sebevědomým členem EU a podporujeme i užší vojenskou spolupráci v rámci EU. Chceme vytvářit systém opatření k zastavení nelegální migrace.


Nejčtenější články