TÉMA

Transporty

Židé se po válce vraceli domů. Jenže žádný domov nebyl

„Vždycky jsem si myslel, jaká to bude radost, jak budeme šťastní, ale byl jsem tak vyprahlý, že jsem žádnou radost, žádné city projevovat nemohl,“ přibližuje své pocity po osvobození Toman Brod. Válka sice skončila, ale život pro něj – i další pamětníky holocaustu – nebyl snadný. S křížem traumatu se vraceli domů, kde na ně často nikdo nečekal. A ti, co čekali, nechtěli věřit jejich vyprávění. Vzpomínky přeživších na návrat uzavírají třetí řadu Příběhů 20. století, která se pokouší vystihnout obraz holocaustu v českých zemích. Dokumentární cyklus vysílá ČT2 každou neděli odpoledne.
12. 12. 2021|

První transport do Terezína dojel před 80 lety. Vězně nacisté donutili připravit ghetto

Židovským ghettem v Terezíně prošlo za druhé světové války za tři a půl roku od prosince 1941 do května 1945 na 155 tisíc Židů z českých zemí i Evropy, z nichž na 118 tisíc zahynulo. První transport s takzvaným komandem výstavby přijel do budoucího židovského ghetta v Terezíně před 80 lety – 24. listopadu 1941.
24. 11. 2021|

Nejen pieta, ale i vzdělávání. Památník ticha na nádraží Bubny má být hotov v roce 2021

Praha vypíše výběrové řízení na zhotovitele Památníku ticha na nádraží Praha-Bubny v Holešovicích, odkud vyjížděly nacistické transporty s pražskými Židy do koncentračních nebo vyhlazovacích táborů, v roce 1945 při odsunu pak pražští Němci. Architektonickou podobu bude mít na starosti studio ARN, které vyhrálo soutěž. Stavba za 150 milionů korun by mohla začít letos, dokončena má být v roce 2021.
30. 5. 2019Aktualizováno30. 5. 2019, 18:47|