Strategie Západu na podporu Ukrajiny nefunguje, řekl Orbán. Je podle něj třeba vyjednat mír

Strategie Západu na podporu Ukrajiny napadené Ruskem nefunguje, nový přístup by se měl soustředit na vyjednávání o míru, nikoli na vítězství ve válce. V projevu před maďarskou menšinou v Rumunsku to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Zopakoval také, že Budapešť nepodpoří evropské sankce, které by se týkaly dovozu ruského plynu, protože nechce poškodit ekonomiku země.

Orbán podle agentury Reuters ve své řeči zdůraznil, že Západ by měl začít ke konfliktu na Ukrajině přistupovat jinak. Podle něj se dosud Západ domníval, že Ukrajina může válku s Ruskem vyhrát díky dodávkám zbraní, že sankce Rusko oslabí, destabilizují jeho vedení, poškodí ho více než Evropu a že se svět na obranu Ukrajiny semkne. Strategie s těmito pilíři nicméně zklamala, domnívá se premiér.

„Sedíme v autě, které má defekt na všech čtyřech kolech. Je naprosto jasné, že takhle se válka vyhrát nedá,“ míní předseda maďarské vlády. Doplnil, že hlavním důvodem je fakt, že ruská armáda „má asymetrickou dominanci“.

„Válka znamená poměřování sil a ti, kdo jsou silnější, rozhodují,“ citovala Orbána agentura MTI. „Teď není úkolem Evropské unie stát na straně Ukrajinců nebo Rusů, musí stát mezi Ukrajinou a Ruskem,“ dodal. Maďarsko podle něj musí do rozhodování o dalším postupu hovořit rozhodněji, protože s Ukrajinou sousedí a ve válce už zemřely desítky Maďarů.

„Maďarsko má jako sousedící země právo říct, že jediným řešením je mír. Mír je jediný způsob, jak zachránit životy a jediný lék na válečnou inflaci a ekonomickou krizi, kterou válka vyvolala,“ řekl Orbán v rumunském městečku Baile Tusnad na východě Transylvánie.

Válka otřásla spoluprací s Varšavou

Ministerský předseda dále prohlásil, že neexistuje šance na mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. „Jelikož chce Rusko bezpečnostní záruky, tato válka může být ukončena pouze mírovými hovory mezi Ruskem a Amerikou,“ pronesl podle Reuters.

Ruské invazní jednotky chtějí podle jeho výroků postoupit dostatečně daleko na západ, aby Ukrajina nemohla zasáhnout ruské území. Podle MTI argumentoval tím, že čím lepší zbraně Ukrajina získá, tím déle by mohla válka trvat.

Premiér rovněž uvedl, že válka otřásla spoluprací mezi Budapeští a Varšavou, přestože obě země mají stejné strategické zájmy. Zatímco Maďarsko chce zůstat mimo konflikt mezi dvěma slovanskými národy, Poláci mají pocit, že je to jejich válka, sdělil publiku a dodal, že by dvojice států měla zachránit ze svého strategického spojenectví, co se dá, pro poválečné období.

Nemíšení maďarské rasy

Podle agentury AFP Orbán rovněž obhajoval svoji vizi „nemíšené maďarské rasy“. „Stěhujeme se, pracujeme jinde, mícháme se v rámci Evropy,“ uvedl. „Ale nechceme být smíšenou rasou, multietnickým národem, který by se mísil s Neevropany“, dodal.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko v reakci na Orbánovy výroky prohlásil, že jeho tvrzení o neúčinnosti sankcí uvalených na Rusko jsou klasickým příkladem ruské propagandy.

Maďarský premiér se tak vyjádřil druhý den po návštěvě svého ministra zahraničí v Moskvě, kde se snažil vyjednat zvýšení dodávek ruského plynu, poznamenal Nikolenko podle serveru RBK Ukrajina. Ekonomické postihy vůči Moskvě mají efekt a snížily „schopnost ruské vojenské mašinerie vést válku proti Ukrajině,“ dodal.