Obyvatelé části Fukušimy se jedenáct let od havárie elektrárny mohou vrátit domů

Obyvatelé části japonského města Fukušima, ve které stojí jaderná elektrárna, se po jedenácti letech mohou trvale vrátit do svých domovů. Úroveň radiace zde klesla na přijatelnou úroveň poprvé od března 2011, kdy oblast a elektrárnu zasáhlo zemětřesení a následná vlna tsunami, které zařízení vážně poškodily. O konci nucené evakuace rozhodly místní úřady, informovala agentura Kjódó.

Japonsko postupně odvolává příkazy k evakuaci v městských částech v blízkosti elektrárny, což umožňuje trvalý návrat místních obyvatel. První byla 12. června vesnice Kacurao a ve čtvrtek městská část Okuma. Otevření oblasti předcházela dekontaminace, v plánu je další obnova města. Stovky kilometrů čtverečních v okolí elektrárny však budou pravděpodobně kvůli vysoké radiaci neobyvatelné ještě dlouhá léta.

Městský rozhlas ve čtvrtek ráno oznámil konec příkazu k evakuaci, při oslavách promluvil starosta Okumy Jun Jošida. Součástí akce před budovou nádraží byla i přehlídka hasičů a policie, která symbolicky zahájila opětovné pravidelné hlídky ve městě.

„Je to významný milník v obnově města, ale bude to ještě nějakou dobu trvat, než to bude zase živé město, jaké si pamatujeme,“ řekl starosta.

Před havárií žilo v Okumě necelých šest tisíc obyvatel, od prosince zde částečně přebývá 49 osob. Cílem vedení města je mít do pěti let 2600 stálých obyvatel.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná vlna tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř devatenáct tisíc lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 tisíc osob.