V případě vojenské agrese proti Ukrajině by Rusko čelilo obrovským následkům, řekl Borrell

Horizont ČT24: Evropská ujištění pro ohroženou Ukrajinu (zdroj: ČT24)

Rusko by v případě vojenské agrese proti Ukrajině čelilo rozsáhlým následkům, prohlásil ve středu šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell poté, co společně s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou navštívil frontovou linii v Donbasu na východě země. Tam se Kyjev už déle potýká s ruskými bojovníky a lokálními separatisty. Všech diskuzí o evropské bezpečnosti se podle Borrella musí účastnit Evropská unie a Ukrajina.

„Jsme zde především proto, abychom potvrdili plnou podporu Evropské unie nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny,“ pronesl Borrell na tiskové konferenci po návštěvě konfliktní oblasti. „Jakákoli diskuze o evropské bezpečnosti musí zahrnovat EU a Ukrajinu,“ citovala ho agentura AFP.

„Konflikt na hranicích je na pokraji prohloubení a napětí narůstá s ohledem na celkovou evropskou bezpečnost,“ konstatoval podle agentury Reuters Borrell a dodal, že bezpečnost Ukrajiny ovlivňuje bezpečnost Evropy. Rusko by podle jeho slov čelilo „obrovským následkům“ v případě „vojenské agrese proti Ukrajině“.

Podle serveru RBK-Ukrajina šéf unijní diplomacie také řekl, že hlavním cílem je nyní uvolnění napětí kolem Ukrajiny.

Jak zadržovat Rusko před agresí

Šéf ukrajinské diplomacie Kuleba už dříve uvedl na Twitteru, že Borrellova cesta na východ země je první návštěva vysokého představitele EU v Donbasu. „Tato návštěva vyjadřuje jednotu Ukrajiny a EU,“ napsal ukrajinský ministr.

S ukrajinskými představiteli má Borrell jednat o zadržování Ruska před další agresí vůči Ukrajině, a to hlavně hrozbou tvrdých ekonomických sankcí a prosazováním mírového urovnání na základě respektování nezávislosti, suverenity a územní celistvosti Ukrajiny, poznamenala ruská tisková agentura TASS.

Dodala, že Borrell ještě před cestou na Ukrajinu jednal s generálním tajemníkem NATO o soustřeďování ruských vojsk u ukrajinských hranic a o návrzích Moskvy, která od Západu požaduje záruky bezpečnosti. Kreml se domáhá hlavně ujištění, že se NATO nerozšíří o Ukrajinu a nerozmístí tam zbraně, které by mohly Rusko ohrozit.