Pětice bank musí zaplatit 344 milionů eur. Evropská komise je potrestala za kartel

Evropská komise vyměřila pěti nadnárodním finančním institucím pokutu 344 milionů eur (8,7 miliardy korun) za kartel při obchodování s měnami. Největší švýcarská banka UBS ale pokutu platit nemusí, protože Komisi na existenci kartelu sama upozornila. Jinak by musela zaplatit 94 milionů eur.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Virginia Mayo

Banky UBS, Barclays, RBS, HSBC a Credit Suisse se domlouvaly na transakcích s měnami zemí skupiny G10, kam patří nejvyspělejší státy západního světa.

Banky za posledních více než deset let v celém světě dostaly pokuty v úhrnu za miliardy eur, většinou za manipulaci s klíčovými indexy, které jsou určující pro stanovování každodenních poplatků za finanční transakce.

„Uzavíráme šesté vyšetřování kartelu ve finančním sektoru od roku 2013 a zároveň třetí část vyšetřování devizových transakcí na promptním trhu,“ konstatovala místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž.

Největší pokutu musí zaplatit britská banka HSBC, na kterou připadá 174,3 milionu eur. Následuje švýcarská Credit Suisse s penálem 83,3 milionu eur, zatímco na britskou banku Barclays připadá trest ve výši 54,3 milionu eur. Nejnižší pokutu dostala britská banka RBS, která zaplatí 32,5 milionu eur. Banky Barclays, HSBC a RBS porušení pravidel přiznaly, výměnou za spolupráci získají slevu ze sankce.

Unijní pokuty za miliardy eur

Finanční trest, který Komise vyměřila pětici bank, není zdaleka nejvyšší. Tu maximální, konkrétně 4,34 miliardy eur, dostala v roce 2018 americká internetová společnost Google. Bylo to za zneužití dominantního postavení na trhu u jejího operačního systému Android pro mobilní telefony. Firma podle Komise od roku 2011 omezovala výrobce zařízení, která Android využívala. Americký gigant oznámil, že se odvolá.

Vysoké penále dala v roce 2016 Komise také výrobcům nákladních automobilů. Sankce činila 2,93 miliardy eur a byla za kartelovou dohodu velkých výrobců MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco a DAF.  Pokuta se ale netýkala společnosti MAN, která věc oznámila.

Další vysokou pokutu v roce 2017 dostala opět společnost Google, tentokrát měla zaplatit 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení na trhu. Firma ve svém vyhledávači podle EK zvýhodňovala jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek. Google se odvolal, nedávno tribunál Evropské unie odvolání zamítl. Očekává se, že se společnost proti verdiktu odvolá k unijnímu soudu nejvyšší instance.

Zatím poslední z vysokých finančních trestů uložila Evropská komise letos v červenci čtyřem německých automobilkám, a to 875 milionů eur. Firmy Daimler, BMW, Volkswagen, Audi a Porsche podle Komise vytvořily kartel, aby omezily vývoj a zavádění systémů kontroly emisí osobních aut. Daimler se pokutě vyhnul, protože na existenci nezákonné spolupráce upozornil.