Moderátor Cuomo končí v CNN. Svými kontakty pomáhal v sexuální aféře bratrovi guvernérovi

Známý americký moderátor Chris Cuomo končí na stanici CNN kvůli tomu, že mediálně pomáhal svému bratrovi. Tím je bývalý guvernér New Yorku Andrew Cuomo, kterého jedenáct žen obvinilo ze sexuálního obtěžování. Podle nových zjištění využil moderátor své kontakty, aby o těchto ženách získal informace. Kauza rozvířila debatu o etických standardech v americké žurnalistice.

Video Horizont ČT24: Cuomo a Cuomo
video

Horizont ČT24: Cuomo a Cuomo

Rodinnou spřízněnost sourozenci na televizních obrazovkách neskrývali. Ve vlastní televizní show přivítal moderátor Chris Cuomo svého bratra Andrewa v křesle hosta opakovaně.

„Objevil ses mi ve snu. Měl jsi na sobě velmi zajímavé baletní oblečení. Tančil jsi, mával jsi hůlkou a říkal: Kéž bych mohl mávnout hůlkou a nechat to zmizet,“ říká moderátor svému bratrovi v jednom z vydání pořadu.

Jejich neformální rozhovory v nejsledovanějším pořadu stanice CNN bavily veřejnost, zároveň se ale ozývaly i kritické hlasy. Zesílily poté, co bývalého guvernéra státu New York obvinilo několik žen ze sexuálního obtěžování. Zároveň totiž vyšlo najevo, že ostřílený moderátor svému bratrovi v té době dával rady a připravoval ho na mediální výstupy.

„Už se to nebude opakovat. Byla to chyba, protože jsem své kolegy, kteří jsou podle mě nejlepší v oboru, postavil do špatného světla. Rodinu dávám na první místo, práci na druhé. Ale být novinářem a bratrem politika je výjimečnou výzvou a já mám výjimečnou odpovědnost tyto role vybalancovat,“ kál se Chris Cuomo letos v květnu.

Nová zjištění vedla k vyhazovu

Nejen moderátor, ale i zkušený reportér, který třeba pokrýval dění kolem výstavby zdi na americko-mexické hranici, tvrdil, že vyznění zpráv neovlivňoval. Jenže nové dokumenty z vyšetřování kauzy teď nabídly jinou perspektivu. Od vedení CNN tak dostal stopku.

„Dokumenty poukázaly na větší úroveň zapojení do úsilí jeho bratra vylepšit si veřejnou image, než jsme dříve věděli. Proto jsme se rozhodli přerušit spolupráci na neurčito,“ uvedla stanice v prohlášení. 

Jedna z nejvýraznějších tváří CNN podle newyorské prokuratury využila kontakty v médiích k získání informací o ženách, které exguvernéra ze sexuálních útoků obvinily. Jednapadesátiletý moderátor Cuomo, známý i z rozhovorů se špičkami americké politiky, tak porušil novinářské zásady objektivity a pracovní kodex. Podobně jako jeho bratr, který kvůli aféře na post guvernéra rezignoval, se teď musí ze záře reflektorů stáhnout.