Masivní nasazení pomohlo zmírnit požáry u Atén. Jinde v Řecku síly chybí a živel zuří

Z oblastí Řecka zasažených ničivými lesními požáry zaznívá volání o pomoc, podle místních úřadů je situace katastrofální na severu ostrova Euboia. Naopak dál se zlepšuje na severu Atén, kde se hasí menší ohniska požárů. V souvislosti s touto vlnou už v Řecku zemřeli nejméně dva lidé. Na ostrově Zakynthos v neděli havarovalo letadlo nasazené k hašení, pilot je v pořádku. S lesními požáry zápasí i v Turecku, kde si vyžádaly nejméně osm lidských životů.

Video Zprávy v 10
video

Řecko dál zápasí s požáry

Požár na ostrově Euboia začal v úterý. „Už je příliš pozdě, oblast byla zničena,“ řekl v televizi Open TV Giannis Kontzias, starosta přístavního města Istaia na ostrově Euboia.

Náměstek ministra civilní ochrany Nikos Hardalias uvedl, že oheň na ostrově postupuje na dvou frontách. Upozornil, že podmínky pro hašení pomocí letadel a helikoptér jsou obtížné a piloti čelí velkému nebezpečí kvůli omezené viditelnosti a vzdušným turbulencím.

Kontrole se vymkla také situace na Peloponéském poloostrově. Nejnebezpečnější požár zuří jižně od města Megalopolis ve střední části poloostrova. Další požár u Olympie postupuje stále hlouběji do lesnaté, kopcovité krajiny oblasti Arkádie ve střední části Peloponésu. Starostové obcí v regionu žádají více letadel k hašení požárů. Kritizují přitom, že letouny byly v uplynulých dnech nasazeny hlavně v oblasti Atén, a situace na jiných místech se tak dostala mimo kontrolu.

DPA připomíná, že řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v uplynulých dnech opakoval, že při záchranných operacích mají před majetkem a lesy přednost lidské životy. V širší oblasti Atén žijí čtyři miliony lidí, kdežto na Euboie asi 220 tisíc. Nyní na druhém největším řeckém ostrově sice hoří hlavně lesy, ale i tak v neděli k jeho pobřeží připluly další trajekty, aby odvezly lidi, kterým plameny odřízly cestu do bezpečí po souši.

„Cítím zlost. Ztratila jsem domov,“ řekla jedna z žen, když nastoupila na trajekt ve vsi Psaropuli na severu ostrova. „Je to katastrofa, naše vesnice je zničená, z našich domovů, našeho majetku nezbylo nic, vůbec nic,“ uvedla také. Podle úřadů s ohněm na ostrově bojuje přes 570 hasičů, evakuováno bylo zatím více než dva tisíc lidí.

Požáry se v Řecku rozhořely během týden trvající vlny veder, která je nejhorší za posledních 30 let. Příčinu jejich vzniku vyšetřují i místní úřady. V pátek byli zatčeni tři lidé na různých místech země kvůli podezření, že ohně zapálili, ve dvou případech úmyslně. V sobotu odpoledne byl na předměstí Atén zatčen muž, který zapálil dva ohně v místním lesíku a podpálil čtyři kontejnery na odpad, informovala agentura AP.

Řeckým hasičům pomáhají kolegové z jiných evropských zemí. Na cestě do této jihoevropské země je několik desítek hasičů z České republiky, do práce se podle plánů pustí v pondělí. Pomoc nabídlo také Slovensko.

Požáry dál pustoší i Turecko, plameny rozdmýchává vítr 

Nebývalé požáry teď zažívá i Turecko, kde jich podle oficiálních údajů k neděli není pod kontrolou šest. Napjatá je situace v provincii Mugla na západě země, kde plameny rozdmýchává vítr. V provincii Aydin se kvůli poryvům větru znovu rozhořel požár, o kterém se hasiči domnívali, že už je pod kontrolou.

Podle odborníků oheň zničil území o celkové ploše asi tisíc kilometrů čtverečných, což zhruba odpovídá dvojnásobku rozlohy Prahy. Agentura DPA uvedla, že ze strany turecké opozice zaznívá kritika postupu vlády v nynější krizi. V Turecku podle nich nebylo k dispozici jediné hasicí letadlo - to se změnilo až díky pomoci ze zahraničí.

V uplynulých dnech policie zatkla tři lidi, kteří jsou podezřelí, že z auta vyhodili nedopalek cigarety. V přímořském městě Marmaris v provincii Mugla požár nedopatřením způsobily děti.