Policie zadržela muže, který hrozil odpálením granátu v sídle ukrajinské vlády

Policie v Kyjevě zadržela muže, který s granátem v ruce vtrhl do sídla ukrajinské vlády a hrozil jeho odpálením. Útočník se po vyjednávání policii vzdal a za své chování se omluvil. Policie mezitím potvrdila, že granát byl pravý a že muži hrozí až 15 let vězení za braní rukojmích. Třiačtyřicetiletý muž podle mluvčí kyjevské prokuratury chtěl vyjádřit nespokojenost s prací úřadů a s nízkými penzemi bývalých vojáků.

Sídlo ukrajinské vlády
Zdroj: Reuters Autor: Valentyn Ogirenko

„Živý odtud neodejdu!“ hrozil útočník v džínech a tričku ve vestibulu budovy, kde se dožadoval odchodu přítomných lidí. Incident natočil aktivista Ihor Bondarčuk z nevládní organizace Stop korupci a video zveřejnil na Facebooku.

Útok mezitím agentuře Interfax-Ukraina potvrdila kyjevská policie. Úřad vlády se zdržel vyjádření s tím, že jde o záležitost policie a ministerstva vnitra. Ujistil však, že přípravy na zasedání vlády postupují jako obvykle. Podle agentury Reuters nebylo hned jasné, zda na místě byl premiér či další ministři, premiérova mluvčí se odmítla vyjádřit.

Z budovy byli evakuováni pracovníci, policie začala s útočníkem vyjednávat. „Pokud odmítne dobrovolně ukončit porušování zákona, policie proti němu uplatní opatření, s nimiž počítá zákon,“ uvedla kyjevská policie v komuniké bez dalších podrobností.

Muže mezitím server Obozrevatel identifikoval jako Volodymyra Prochnyče, který žije v okolí Kyjeva. Podle serveru Strana.ua je to ženista, který sloužil u dobrovolnického praporu Ajdar v bojích s proruskými separatisty na východě země. Muž podle uživatelů sociálních sítí utrpěl zranění a je válečným invalidou.