Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varovaly před tsunami

Na Aljašce udeřilo silné zemětřesení – podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Úřady kvůli otřesům vydaly varování před tsunami v oblasti, později ho zrušily. Na některých místech Aljašky zaznamenali malé vlny, které měřily zhruba 0,3 metru nad úrovní přílivu, informovala agentura Reuters, podle níž nejsou zatím hlášeny oběti ani škody.

Aljaška
Zdroj: Reuters Autor: NATHAN HOWARD

„Je to v tomto případě opravdu štěstí, protože 8,2 (stupně) je opravdu dostatečně silné pro vznik velké vlny, obzvláště v této oblasti,“ konstatoval později Dave Snider z amerického národního střediska pro varování před tsunami (NTWC).

Několik pobřežních komunit bylo nicméně evakuováno, poznamenal Reuters.

Zemětřesení, po kterém úřady zaznamenaly více než 25 následných otřesů, udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba osm set kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage. Podle USGS to bylo sedmé nejsilnější zemětřesení v historii Spojených států, podotkl Reuters.

Výstraha NTWC platila pro jižní část a pobřežní oblasti Aljašky v Tichém oceánu. Tichomořské středisko pro varování před tsunami (PTWC) zjišťovalo, zda hrozilo riziko ničivé vlny pro Havaj a pro americký ostrov Guam. Možné nebezpečí vyhodnocovaly i japonské úřady.