Biden přijal v Bílém domě Cichanouskou. Politička žádá další sankce proti Lukašenkovu režimu

Americký prezident Joe Biden se setkal s exilovou vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou, informoval na Twitteru Bílý dům. Biden vyjádřil podporu lidem v Bělorusku v jejich boji za demokracii a dodržování lidských práv. Cichanouská během svého nynějšího pobytu ve Spojených státech požádala americkou diplomacii o uvalení dalších sankcí vůči režimu Alexandra Lukašenka. 

Svjatlana Cichanouská
Zdroj: ČTK/AP Autor: Mindaugas Kulbis

„Děkuji prezidentovi Spojených států za silný projev solidarity s miliony neohrožených Bělorusů, kteří mírumilovně bojují za svou svobodu. Bělorusko je dnes v předních liniích boje mezi demokracií a autokracií. Svět stojí při nás. Bělorusko se stane příběhem úspěchu,“ napsala na Twitteru k setkání Cichanouská.

Bílý dům ve svém příspěvku uvedl, že Spojené státy „stojí při lidech v Bělorusku v jejich snaze o demokracii a univerzální lidská práva.“

Cichanouská předložila seznam společností, na které žádá uvalit sankce 

Cichanouská se minulý týden setkala s čelnými představiteli amerického ministerstva zahraničí včetně šéfa diplomacie Antonyho Blinkena a žádala je o uvalení dalších amerických sankcí na Lukašenkův režim.

Na ministerstvo zahraničí přinesla seznam společností z ropného, ocelářského či dřevozpracujícího průmyslu, které by běloruská opozice ráda nechala zařadit na americký sankční seznam. USA přitom již dříve uvalily postihy na Lukašenkovy politické spojence a na další vládní orgány.

Spojené státy, Kanada a Velká Británie uvalily v červnu nové sankce v koordinovaném kroku s Evropskou unií. Západní státy vyzvaly ve společném prohlášení běloruskou vládu, aby „skončila s represivními praktikami vůči vlastním lidem“. Požadovaly také, aby Lukašenko spolupracoval s nezávislými vyšetřovateli na objasnění nuceného květnové přistání komerčního letu v Minsku.

Let společnosti Ryanair byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své trasy Atény–Vilnius do Minsku. Agenti státní bezpečnosti KGB zatkli po přistání opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni, kteří byli na palubě. Běloruský novinář je nyní v domácím vězení.

Politička je na návštěvě USA

Cichanouská je v USA od 18. července. Vedle prezidenta Bidena či špiček diplomacie jednala i s Bidenovým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem, šéfkou Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) Samanthou Powerovou a řadou zákonodárců. Kromě Washingtonu navštívila i New York, chystá se také do San Francisca či Los Angeles.

Cichanouská byla loni v srpnu hlavní kandidátkou běloruské opozice v prezidentských volbách. Hlasování, které EU a některé další země považují za zfalšované, ale podle oficiálních výsledků vyhrál Lukašenko. V Bělorusku následovaly po ohlášení výsledků masové demonstrace, proti kterým tvrdě zasáhla běloruská policie a zatkla desítky tisíc lidí. Lukašenko, kterého podporuje Moskva, obvinění z volebních podvodů odmítá.