Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu. Těžit z toho mohou i Češi

Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání nemoci covid-19. Přijet tak do země mohou bez problémů i lidé, kteří podstoupili úplné očkování nebo se uzdravili z covidu už v lednu. Podle chorvatských médií o tomto pátečním rozhodnutí informoval ministr vnitra Davor Božinović.

Pláž v chorvatském Splitu
Zdroj: ČTK/PA Autor: Milan Sabic

Kvůli nárůstu počtu nakažených na jadranském pobřeží však Chorvatsko na druhé straně zpřísnilo některá protiepidemická opatření v nejvíce postižených župách této oblasti země.

Božinović, jenž rovněž stojí v čele úřadu civilní ochrany, který rozhoduje o opatřeních proti šíření koronaviru, mimo jiné sdělil, že se zavádí zákaz akcí, při nichž je na jednom místě přítomno více než 50 osob nemajících „covidové“ potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci. I s tímto potvrzením se však může sejít nejvýše tisíc lidí.

Chorvatské turistické sdružení v souvislosti s aktuální epidemickou situací v zemi s odvoláním na průzkum Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí tvrdí, že Chorvatsko má v současné době nejpříznivější epidemiologickou situaci ve srovnání s ostatními středomořskými destinacemi. Podle uvedeného průzkumu je současná průměrná čtrnáctidenní míra výskytu koronaviru na 100 tisíc obyvatel v Chorvatsku 33,7.

Ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko Dubravko Miholić mimo jiné rovněž sdělil, že od začátku roku navštívilo Chorvatsko 336 tisíc hostů z České republiky. Aktuálně jich tam pobývá kolem 55 tisíc.