Spojené státy uvalily sankce na čtrnáct čínských firem kvůli zacházení s Ujgury

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zařadila 14 čínských společností na svou černou obchodní listinu kvůli jejich údajné roli v perzekuci etnických Ujgurů a dalších muslimských menšin v západočínské provincii Sin-ťiang. Sankce uvalila také na několik ruských a íránských podniků, informují agentury.

Policejní hlídka a jeden z Ujgurů v Urumči
Zdroj: ČTK, AP Autor: Eugene Hoshiko

Americké ministerstvo obchodu ve vyjádření uvedlo, že sankcionované čínské technologické společnosti pomáhaly „Pekingu vést kampaň, v níž se dopouští represí, hromadného zadržování a sledování s využitím vysoce pokročilých technologií“ příslušníků muslimských menšin v Sin-ťiangu.

Firmám z černé listiny Američané nesmějí prodávat vybavení i jakékoliv jiné zboží. Jde přitom o poslední z řady kroků, jimiž Spojené státy trestají Čínu za její zacházení s Ujgury, což označují za genocidu.

Čínská vláda v Sin-ťiangu zadržela od roku 2017 přes milion lidí. Poslala je do zvláštních zařízení, která kritici označují za koncentrační tábory a v nichž jsou podle nich běžnou praxí nucené práce, nedobrovolné sterilizace, případně i mučení. Peking tato obvinění odmítá a tvrdí, že jde o vzdělávací střediska a že v provincii bojuje s extremismem.

Ministerstvo obchodu rovněž uvalilo sankce na několik dalších společností, které podle něj svou činností napomáhají ruskému vojenskému programu a zakázanému rozvoji ruských jaderných zbraní. Na černou listinu se dostala také hrstka firem, které podle Washingtonu porušují americký sankční režim vůči Íránu.