Bill Cosby opustil vězení. Soud z procesních důvodů zrušil verdikt o sexuálním napadení

Nejvyšší soud amerického státu Pensylvánie ve středu zrušil odsuzující verdikt proti televiznímu komikovi Billovi Cosbymu, který byl v roce 2018 uznán vinným ze zdrogování a znásilnění své někdejší přítelkyně. Podle vyšší soudní instance Cosby neměl být v této věci trestně stíhán kvůli dohodě uzavřené s prokurátorem v souvislosti s civilním řízením ve stejné věci. Nový verdikt zakazuje opakování procesu s třiaosmdésátiletým hercem.

Video Události
video

Události: Bill Cosby opustil vězení

Státní nejvyšší soud zasáhl v momentě, kdy už si Cosby odpykal více než dva roky z trestu, který mohl trvat až deset let. Krátce po oznámení pensylvánská vězeňská služba potvrdila, že někdejší komik byl propuštěn.

Cosbyho obvinilo z různě závažných sexuálních přečinů přes šedesát žen, přičemž několik z nich popsalo, že jim podal omamné látky. Většinou ale byly údajné činy v době veřejných svědectví promlčené, u soudu skončila jen obvinění od Andrey Constandové, kterou prý Cosby znásilnil v roce 2004. Prokuratura v Pensylvánii se nejdříve rozhodla baviče nestíhat, a donutit jej tak k výpovědi v souvislosti s civilní žalobou, z níž v roce 2006 vzešlo mimosoudní vyrovnání.

Ovšem v roce 2015 prokuratura již s novým vedením od dřívější dohody odstoupila a Cosbyho obžalovala, i na základě výpovědí ze zmíněného civilního řízení. A právě tento moment nejvyšší soud ve svém verdiktu napadl, přičemž podotkl, že Cosby ve výpovědích učiněných po dohodě s prokurátorem pronesl „několik inkriminujících výroků“.

„Volnost přiznaná prokurátorům našeho společenství (Pensylvánie), jakkoli velká, neznamená, že její uplatňování je zbaveno omezení náležitého postupu,“ píše se v rozhodnutí. „Když je bezpodmínečné rozhodnutí obvinit či neobvinit učiněno veřejně a s úmyslem vyvolat akci a dodat druhé straně jistotu… odepřít druhé straně výhody plynoucí z tohoto rozhodnutí znamená urážku základní spravedlivosti,“ pokračuje argumentace většiny soudního senátu.

Ta označila zrušení odsuzujícího verdiktu i trestu za jediný správný postup, ačkoli média podotýkají, že se neobjevily důkazy o tom, že by zmiňovaná dohoda Cosbyho s prokuraturou někdy měla písemnou podobu. Nejvyšší soud zároveň rozhodl, že další stíhání Cosbyho na základě „těchto konkrétních obvinění“ není možné.

Osvobození nesouvisí s fakty zločinu

Současný šéf prokuratury v Montgomery County Kevin Steele v krátké reakci nespecifikoval, jak bude jeho úřad na vývoj reagovat.

„Většinové rozhodnutí Nejvyššího soudu Pensylvánie nařizuje propuštění Williama H. Cosbyho ml. ze státní věznice. Byl shledán vinným porotou a teď je osvobozen procedurální záležitostí, která nesouvisí s fakty jeho zločinu,“ uvedl Steele. Zároveň ocenil „odvahu“ Andrey Constandové a vyjádřil naději, že „toto rozhodnutí neotupí hlášení sexuálních napadení ze strany obětí“.