Ukrajinští poslanci schválili reformní zákony. Otevírají cestu k dalším mezinárodním půjčkám

Ukrajinští poslanci v konečném znění schválili protikorupční zákon o majetkových přiznáních, tentokrát podle listu Ukrajinska pravda bez skandálních změn, kvůli kterým návrh na počátku června vetoval prezident Volodymyr Zelenskyj. Poslanci schválili i zákon obnovující zvláštní komisi prověřující kandidáty na soudce. Zákon byly třeba pro zisk dalších půjček od Mezinárodního měnového fondu. 

Ukrajinský parlament
Zdroj: ČTK/Ukrinform Autor: Yuliia Ovsiannikova

Protikorupční zákon počítá s tresty vězení pro státní úředníky, kteří podají falešná majetková přiznání. Za zatajení majetku v hodnotě vyšší než 4,2 milionu hřiven (asi 3,3 milionu korun) od nynějška bude hrozit až roční vězení.

Schválení zákona potřebovala vláda, aby si zajistila přístup k dalším půjčkám v rámci programu Mezinárodního měnového fondu (MMF) v celkové výši pěti miliard dolarů (asi 107 miliard korun), poznamenala agentura Reuters s tím, že boj proti korupci je podmínkou dalších půjček pro Ukrajinu.

Ústavní soud loni v říjnu zrušil některé protikorupční zákony jako údajně přehnaně přísné, a to včetně předpisů, které umožňovaly poslat do vězení zkorumpované úředníky za skrývání majetku. Toto rozhodnutí zbrzdilo vyhlídky Ukrajiny na získání dalších půjček od MMF a přimělo prezidenta Zelenského k tomu, aby pozastavil působení předsedy ústavního soudu ve funkci.

Zákon prošel na druhý pokus 

Nový zákon, původně přijatý 3. června, počítal s trestem vězení pro úředníky státu a samospráv, kteří zatají majetek ve zmíněné výši. Po hlasování ze začátku června ale deník Ukrajinska pravda upozornil, že parlament sice vrátil do ukrajinského práva tresty odnětí svobody za lživá majetková prohlášení hodnostářů, ale s dodatky, které zmírňují odpovědnost za zveřejňování majetku příbuzných, respektive za jeho nezveřejnění.

Tyto změny navrhli dva poslanci vládní strany a většina zákonodárců je schválila navzdory námitkám jiného poslance vládní strany, že tím ničí prezidentský návrh a prakticky činí beztrestnou lež v prohlášení o majetku příbuzných. Dotyčný zákonodárce podle listu také varoval, že bez prezidentova veta by se země mohla s evropskou integrací rozloučit. 

Prezident Zelenskyj poté odmítl zákon podepsat a po použití veta předložil parlamentu návrhy k předloze, kterou nyní poslanci přijali. Prezidentovy návrhy počítaly s odstraněním ustanovení, podle kterého předkladatel přiznání směl neposkytnout informace o majetku členů své rodiny, a tak se vyhnout poskytnutí reálných údajů o majetkových poměrech.

Další prezidentův návrh se týkal potrestání za neposkytnutí majetkového přiznání, aby za to hrozilo skutečně vězení, upozornil deník. Pro prezidentovy návrhy hlasovala většina poslanců.

Poslanci schválili i změnu v soudnictví

Parlament rovněž schválil zákon obnovující zvláštní komisi prověřující kandidáty na soudce. Její činnost pozastavil před dvěma lety ústavní soud, uvedl Reuters. Během závěrečného čtení poslanci schválili zákon ve znění, které dává mezinárodním odborníkům rozhodující hlas při výběru kandidátů do kvalifikační komise.

Americké velvyslanectví uvítalo schválení zákona „jako důležitý krok vpřed ke komplexní reformě soudnictví“. Ujistilo, že USA jsou připraveny podpořit Ukrajinu při této „historické příležitosti k obnově ukrajinského soudního systému“.

Ukrajina se zavázala k reformě soudnictví, která by měla pomoci vyřešit problém zakořeněné korupce a vytvořit transparentnější a předvídatelnější prostředí pro investory. Podle březnového průzkumu veřejného mínění téměř 79 procent Ukrajinců nedůvěřuje soudům a soudcům, pouze 12,4 procenta z dotázaných uvedlo opak.