Kanaďan podezřelý z vraždy muslimské rodiny čelí nově obvinění z terorismu

Kanaďan stíhaný za vraždu kvůli úmyslnému najetí autem do muslimské rodiny v kanadském městě London, při čemž čtyři lidi zabil, nově čelí také obvinění z terorismu. S odkazem na pondělní oznámení prokurátorů o tom informovala agentura Reuters.

Obžalovaný Nathaniel Veltman u soudu
Zdroj: Reuters Autor: Paul Simao

Dvacetiletý Nathaniel Veltman byl zatčen na parkovišti krátce poté, co 6. června nedaleko nejstarší mešity v Londonu najel do rodiny Afzalových, když byli na večerní procházce.

Oba rodiče, dcera a babička zemřeli, přežil pouze devítiletý chlapec, který skončil s vážnými zraněními v nemocnici. Policie uvedla, že útok byl motivován náboženstvím obětí a že útočník patrně měl neprůstřelnou vestu a helmu.

„Identifikovat strašlivou hrozbu“

Pondělního soudního jednání se Veltman zúčastnil prostřednictvím videopřenosu z vazební věznice. Přesný obsah podle Reuters není znám vzhledem k soudnímu embargu. Provinční a federální prokurátoři však souhlasili, aby byl Veltman stíhán za terorismus. Další soudní stání je plánováno na 21. června.

Kanadská vicepremiérka Chrystia Freelandová k novému obvinění řekla, že „je velmi důležité to pojmenovat jako akt terorismu… a je pro nás důležité identifikovat strašlivou hrozbu, kterou bělošský rasismus představuje pro Kanadu a Kanaďany“.

Červnový případ je podle Reuters nejhorší útok na kanadské muslimy od roku 2017, kdy pravicový radikál zastřelil v islámském kulturním centru v provincii Québec šest lidí.