V Británii odstartoval summit G7. Politici slibují obnovu ekonomik a pomoc Africe

V Británii začal třídenní summit skupiny velkých světových ekonomik G7. Premiér Boris Johnson jako hostitel v úvodu ocenil, že se politici po dlouhé době mohou opět setkat osobně. Doznívající pandemie je podle něho tou „nejhorší, jaké jsme v životě čelili, a možná i za delší období“, a musíme se z ní „všichni poučit, abychom neopakovali chyby, a ujistit se, že umožníme zotavení našim ekonomikám.“

Video Horizont ČT24: Summit G7
video

Horizont ČT24: Summit G7

Zdroj: ČT24

Šéfové států a vlád po společném obědě v restauraci nastínili detaily nadcházejících jednání. Británie a Kanada podle Londýna zdvojnásobí své úsilí o vyjednání vzájemné obchodní dohody, která by přinesla „ohromné příležitosti“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na Twitteru zveřejnil fotografii z oběda a zdůraznil „jednotu, odhodlání konat a stejný entuziasmus“. Politici také slíbili podporu chudším zemím při očkovací kampani proti koronaviru, o podrobnostech pomoci budou jednat v pátek odpoledne. Společným tématem je také vztah k Číně, píše agentura Reuters.

Podle Kateřiny Konečné (KSČM) jde jen o gesta a „problém nebude vyřešený, dokud se nenaočkuje poslední člověk.“ 

Přítomní lídři členských států Evropské unie se shodli, že Čína je systémovým soupeřem, partnerem v globálních otázkách a zároveň konkurentem, uvedl úřad francouzského prezidenta.

O postoji k Číně chtějí představitelé EU během summitu G7 jednat také s americkým prezidentem Joem Bidenem. Ten právě tímto summitem zahájil svou první zahraniční cestu ve funkci prezidenta USA. Setkání bylo velkou mezinárodní premiérou také pro japonského premiéra Jošihideho Sugu, který do funkce nastoupil loni v září.

Vakcíny pro rozvojové země

Prezident Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Mario Draghi a šéfové Evropské komise a rady se rovněž dohodli na zintenzivnění úsilí o sdílení protikoronavirových vakcín s rozvojovým světem. Cílem je naočkovat šedesát procent obyvatel rozvojových zemí, zejména v Africe, do března 2022, uvedl Elysejský palác.

Británie také oznámila, že příští rok daruje dalších nejméně sto milionů dávek vakcín, uvádí stanice BBC. Německo oproti tomu chce věnovat třicet milionů dávek, a to ještě do konce letošního roku, uvádí Reuters. „Doufám, že dosáhneme velmi dobrých výsledků, abychom ukázali, že nemyslíme jen na sebe, ale i na ty, kteří ještě nemají příležitost se nechat očkovat,“ uvedla Merkelová.

Joe Biden své odhodlání vyjádřil i na Twitteru. „Těším se na posílení našeho závazku k mnohostrannosti a na spolupráci s našimi spojenci a partnery na budování spravedlivější a inkluzivnější globální ekonomiky. Dejme se do práce,“ napsal. V jiném příspěvku rovněž přislíbil dávky vakcín pro rozvojové země.

„Ten příslib, že by byly darované vakcíny do rozvojových zemí, je jednoznačně pozitivní,“ řekl Ondřej Benešík (KDU-ČSL). 

Britská stanice BBC se podrobně věnuje darům, které si vyměnili americký prezident a britský premiér. Zatímco Johnson dostal od Bidena bicykl vyrobený ve Filadelfii s motivem britské vlajky, on sám věnoval šéfovi Bílého domu fotografii nástěnné malby z ulic Edinburghu. Na malbě je americký reformátor Frederick Douglass, který bojoval proti otroctví.

Na večeři přišla i královna Alžběta

Johnson vybral jako jedno ze stěžejních témat summitu G7 vzdělávání dívek, slíbil na ně přispět 430 miliony liber (12,7 miliard korun). Nízká docházka nebo nemožnost chodit do školy pro dívky z chudých zemí je podle něho „mezinárodní ostuda“ a investice do vzdělání je pro tyto země nejlepší cestou z chudoby, cituje premiéra BBC. Vzdělávání bylo také středobodem setkání americké první dámy Jill Bidenová s vývodkyní Kate.

Představitelé zemí G7 páteční jednací den končí slavnostní večeří se členy britské královské rodiny, na setkání jsou pozváni také protějšky šéfů zemí a vlád. Večeře se koná v prostorách Eden Project, největšího deštného pralesa postaveného ve vnitřních prostorách. Na místo dorazila také britská královna Alžběta II., která se za dobu svého panování setkala již s dvanácti americkými prezidenty, Biden bude třináctý.

Jednání v Británii se účastní představitelé zemí skupiny G7 (Británie, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, USA a Kanada) už tradičně společně se zástupci Evropské unie. Pozváni byli také reprezentanti Austrálie, Jižní Koreje a Indie.